Federalno ministarstvo komunikacija i prometa, Grad Mostar, Vlada HNK, ŽZH i Hercegbosanska županija potpisali su sporazum sa hrvatskom kompanijom “Air Tractor” d.o.o. iz Osijeka s ciljem korištenja njihovih usluga gašenja požara u sljedećoj sezoni.
Ugovor je vrijedan 550.000 eura, odnosno nešto manje od milijun i 110 tisuća KM.
Kako je za Klix.ba istaknuo glasnogovornik Civilne zaštite u Hercegovačko-neretvanskoj županiji Pero Pavlović riječ je o pilot projektu od čije uspješnosti ovisi kako će izgledati suradnja sljedećih godina.
Trenutno je za period od 1. lipnja do 1. listopada potpisan ugovor koji je u suštini fleksibilan i ne znači nužno da njihove usluge prestaju sa 1. listopadom.
Vrijednost ugovora je 550.000 eura i odnosi se na najmanje 50 preleta nad požarištima na području teritorija za koje je potpisan ugovor.
“Grad Mostar izdvaja 150.000 KM, Federalno ministarstvo prometa i komunikacija 400.000 KM, HNK izdvaja 200.000 KM, a ŽZH i HBŽ 10 po 150 tisuća”, rekao je Pero Pavlović.
Usluge “Air Tractora” iz Osijeka podrazumijevaju stacioniranje jedne letjelice na Aerodromu u Mostaru, kao i kompletne posade, koja bi u slučaju požara bila automatski spremna za njeno gašenje već u ranom početku stvaranja požara.
S obzirom na tako postavljene uvijete i činjenicu kako na ovim područjima postoji video nadzor s ciljem brze detekcije požara, može se očekivati da bi za mnoge požare moglo biti dovoljno svega dva preleta. Međutim, kada je riječ o razbuktalim požarima, broj preleta bi bio dosta veći.
U slučaju da postoji potreba za više preleta od onoga što je dogovoreno u ugovoru, postoji i mogućnost dodatne naplate čija “formula” je sadržana u ugovoru te bi konačni iznos bio definiran količinom usluge. Također, Pavlović ističe da usluge kompanije “Air Tractor” mogu koristiti i druge županije u BiH koje nisu potpisale sporazum uz prethodni komercijalni dogovor sa ovom firmom.
Naglašava se da je riječ o pilot projektu od čijih rezultata će ovisiti suradnja u narednim godinama.
“U ovoj sezoni ćemo započeti s jednim traktorom pa će se praviti analiza, vidjeti što i kako i ovisno od toga što će pilot projekat dati kao rezultat, promišljati će se i o drugačijem aranžmanu”, kazao je Pavlović.
Ideja je da, u slučaju potrebe, za narednu sezonu budu osigurana dva ili tri air tractora.
Ubrzo će biti održana i pokazna vježba s ciljem uspostavljanja sistema gašenja požara. Odlučeno je da glavni operativni centar bude Civilna zaštita u HNK, a baza air tractora na Aerodromu u Mostaru. Na taj način, smatra se, vrlo efikasno bi došlo do gašenja požara već u njihovom nastanku.
“Ono što je dobro u cijeloj priči je ukoliko imamo požar npr. u Livnu, oni će osposobiti uzletnu pistu u Livnu i neće morati polijetati iz Mostara”, rekao je Pavlović.
Vrisak.info