Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u ponedjeljak je upozorila da, usprkos velikim nadama u pronalazak cjepiva, možda nikada neće biti “čudotvornog rješenja” za Covid-19 te da će povratak u normalu biti dug.
Više od 18,1 milijuna ljudi diljem svijeta zaraženo je novim koronavirusom, a gotovo 700.000 je umrlo.
Glavni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus i voditelj odjela za izvanredna stanja Mike Ryan inzistiraju da države strogo provode epidemiološke mjere poput nošenja maski, socijalne distance, pranja ruku i testiranja.
“Poruka ljudima i vladama je jasna: Učinite sve to”, kazao je Tedros na virtualnoj konferenciji za mediji u sjedištu UN-a u Ženevi.
Maske za lice, poručio je, trebale bi postati simbol solidarnosti diljem svijeta.
“Veći broj cjepiva je u trećoj fazi kliničkih ispitivanja i svi se nadamo da ćemo imati više učinkovitih vrsta cjepiva koja bi pomogla u sprečavanju zaraze. Međutim, za sada nema čudotvornog rješenja i možda ga nikada ni neće biti”, rekao je Tedros.
Priznao je da postoji bojazan da nećemo imati cjepivo koje je učinkovito, ili će zaštita od bolesti biti samo kratkotrajna i ništa više, ali da to nećemo znati sve dok ne završe klinička ispitivanja.
Mike Ryan je istaknuo da se zemlje s velikom stopom prijenosa bolesti, uključujući Brazil i Indiju, moraju pripremiti za veliku bitku te da je put dug i zahtjeva nepokolebljivu predanost.
Majke trebaju dojiti bez obzira na zarazu
Na istoj konferenciji Ghebreyesus je naglasio da majke trebaju dojiti svoje bebe i u slučaju da su zaražene koronavirusom, jer koristi nadmašuju rizike infekcije.
“WHO preporučuje da se majke sa sumnjom ili s potvrđenim Covidom-19 ohrabruje na isti način na koji i sve druge da započnu ili nastave s dojenjem”, rekao je Ghebreyesus.
Dok svijet obilježava tjedan svijesti o važnosti dojenja, Tedros je kazao da “brojne prednosti dojenja za dojenčad i djecu značajno premašuju potencijalni rizik infekcije”.
Vrisak.info