Vlada Federacije BiH aktivno radi na rješenjima koja će omogućiti povećanje mirovina i poboljšanje ukupnog standarda umirovljenika. Uz redovito godišnje usklađivanje, planirana je i interventna financijska podrška koja bi trebala osigurati veću financijsku stabilnost ove populacije.
Umirovljenička populacija u Federaciji BiH u ovoj bi godini, ako je suditi prema izjavama nadležnih, mogla dobiti nova zakonska rješenja koja bi omogućila podizanje životnog standarda, a iza svega stoji aktivan rad Vlade Federacije, čija ministarstva i službe trenutačno razmatraju modele koji bi bili dugoročno održivi, a koji bi u konačnici vodili poboljšanju materijalnog statusa velikog broja građana Federacije piše Dario Pušić za Večernji list BiH.
Trenutno važeći zakon propisuje da se mirovine usklađuju svake godine 15. travnja, i to na temelju zbroja 50% rasta potrošačkih cijena i 50% rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u prethodnoj godini.
Međutim, budući da je trenutna formula ograničavajuća, razmatraju se promjene koje bi omogućile veće povećanje mirovina.
Jedan od mogućih novih modela uključuje uvođenje prosječne plaće kao dodatnog parametra za usklađivanje mirovina.
To bi značilo da bi rast mirovina bio povezan s rastom prosječnih plaća u Federaciji BiH, što bi umirovljenicima moglo osigurati povoljnije uvjete.
Financijska sredstva za mirovine u proračunu
U federalnom proračunu za 2025. godinu planirano je 337 milijuna KM više za mirovine u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, još uvijek nije precizirano hoće li ta sredstva biti raspoređena samo za jednokratne isplate ili će se koristiti i za dugoročnije sustavne mjere.
Vlada FBiH već je najavila da će u ovoj godini osigurati interventnu financijsku podršku umirovljenicima kako bi im pružila dodatnu sigurnost. Uz to, postoji mogućnost da se tijekom godine dogovore izmjene zakona, koje bi omogućile usklađivanje mirovina prema novim parametrima, s primjenom od iduće godine.
Prosječna plaća kao novi parametar
U mnogim susjednim zemljama prosječna plaća koristi se kao ključni faktor za obračun mirovina, a sličan model mogao bi se primijeniti i u FBiH. Trenutačno se opći bod, kojim se množe osobni bodovi prilikom ostvarivanja mirovine, već usklađuje s rastom prosječne plaće. Uvođenje ovog parametra u formulu usklađivanja mirovina moglo bi značajno poboljšati primanja umirovljenika, s obzirom na to da prosječna plaća obično raste brže od BDP-a.
Sastanak Vlade i umirovljenika – planovi za budućnost
Nedavno je održan sastanak predstavnika Vlade Federacije BiH s umirovljeničkim udruženjima, na kojem je dogovoreno intenziviranje rada na finalizaciji izmjena i dopuna zakona. Cilj ovih izmjena je ispraviti nedostatke postojećeg zakonodavstva i osigurati bolje uvjete za umirovljenike.
Vlada FBiH također aktivno radi na setu fiskalnih reformi koje bi trebale osigurati dugoročnu stabilnost mirovinskog sustava. Uz fiskalne reforme, naglašena je i važnost donošenja mjera koje će potaknuti gospodarski rast i povećati zapošljavanje, čime bi se dodatno osnažio mirovinski fond.
Poboljšanje položaja umirovljenika jedan je od glavnih prioriteta Vlade Federacije BiH u ovoj godini. Dok se čeka redovito usklađivanje mirovina u travnju, radna skupina intenzivno radi na zakonskim izmjenama koje bi omogućile dugoročno održiv model rasta mirovina.
S obzirom na to da su u proračunu već osigurana dodatna sredstva, očekuje se da će umirovljenici u narednim mjesecima dobiti i konkretne oblike financijske podrške.
Dodatne mjere podrške umirovljenicima
Osim planiranih zakonskih izmjena i financijske podrške, Vlada FBiH već je poduzela određene mjere kako bi pomogla umirovljenicima. Među njima su:
Isplata jednokratne pomoći umirovljenicima, kako bi im se omogućilo lakše suočavanje s rastućim troškovima života; Osiguranje sredstava za topličko liječenje, za što je u ovogodišnjem federalnom proračunu predviđeno dva milijuna KM; Finalizacija formiranja Vijeća umirovljenika FBiH, koje će dodatno zastupati interese ove populacije i pružiti im glas u donošenju odluka koje ih se direktno tiču.
Ostaje za vidjeti hoće li novi model obračuna mirovina, koji uključuje prosječnu plaću kao parametar, biti usvojen, no jasno je da su umirovljenici konačno postali jedno od ključnih pitanja u ekonomskoj politici Federacije BiH.
Mirovine u Federaciji BiH usklađivat će se po staroj formuli?
Vrisak.info