Papa Franjo (88) ima ozbiljne zdravstvene probleme, što je potaknulo zabrinutost u Vatikanu i šire. Njegova nedavna hospitalizacija zbog teškog bronhitisa i naknadno otkazivanje javnih nastupa zabrinuli su vjernike. Prema najnovijim informacijama iz Vatikana Papi je dijagnosticirana upala pluća.
– Snimanje prsnog koša kojem je Sveti Otac bio podvrgnut danas poslijepodne (…) pokazalo je početak obostrane upale pluća koja je zahtijevala dodatno liječenje lijekovima. Papa Franjo je unatoč tome dobrog raspoloženja. Laboratorijski testovi, rendgenske snimke prsnog koša i kliničko stanje Svetog Oca i dalje predstavljaju složenu sliku – rekao je večeras Vatikan u priopćenju.
Nakon što mu je dio pluća uklonjen u mladosti, Papino zdravlje je posljednjih godina postajalo sve osjetljivije. Prema izvorima bliskim Vatikanu, Papa je rekao da se ovaj put možda neće oporaviti. Izvješća navode da je trpio jake bolove, a liječnici su mu čak zabranili održavanje redovite nedjeljne propovijedi Angelus, što je rijetkost čak i tijekom prethodnih hospitalizacija, piše Politico.
Prema izvorima bliskim Vatikanu, papa Franjo trpi jake bolove i u privatnim razgovorima izrazio je uvjerenje da se ovog puta neće oporaviti. Posebno ga je uznemirila odluka liječnika bolnice Gemelli da mu zabrane održavanje nedjeljne molitve Angelusa – čega se rijetko odricao, čak i tijekom prethodnih hospitalizacija.
Papa je isprva odbijao odlazak u bolnicu, no liječnici su mu jasno rekli da bi ostanak u Vatikanu mogao biti koban, tvrdi jedan od izvora.
Politička bitka za nasljedstvo
Još prije hospitalizacije, 6. veljače, Franjo je produljio mandat talijanskom kardinalu Giovanniju Battisti Reu na mjestu dekana Kardinalskog zbora, što mu omogućuje da nadgleda pripreme za mogući konklave – tajni sastanak na kojem se bira novi papa. Ova odluka, koja je zaobišla planirano glasanje vrha Kardinalskog zbora, tumači se kao pokušaj osiguranja da se proces odvija u skladu s Franjinim željama.
Iako je prestar da bi sudjelovao u konklavi, Re će igrati ključnu ulogu u neformalnim pregovorima koji prethode glasovanju. Njegovo imenovanje umjesto mlađeg kandidata pokazuje da je Franjo želio zadržati osobu koja će štititi njegovu ostavštinu.
“Pripreme za konklavu važnije su od samog glasanja, jer je to faza u kojoj se odvija lobiranje,” rekao je jedan poznavatelj vatikanske politike.
Prije vlastitog izbora 2013. godine, Franjo je navodno imao potporu skupine starijih kardinala koji nisu mogli glasati, ali su ipak imali veliki utjecaj na konačni ishod.
Re će također predvoditi papine pogrebne obrede u slučaju njegove smrti, a papa se navodno našalio da će mu “biti blagonakloniji” od drugih kandidata.
U subotu je Franjo ubrzao i provedbu svoje reforme, imenujući časnu sestru Raffaellu Petrini prvom ženom guvernerkom Vatikana, s mandatom koji počinje 1. ožujka. To je raniji datum nego što su neki očekivali, što je među njegovim suradnicima izazvalo zabrinutost za njegovo zdravlje. No, odluka je možda jednostavno tempirana s činjenicom da sadašnji guverner, kardinal Fernando Vérgez Alzaga, toga dana puni 80 godina, čime gubi pravo na funkciju.
Vrisak.info