“S obzirom na mnoga istraživanja koja su pokazala veliku štetnost određenih sastojaka energetskih napitaka, smatram da je vrlo važno da Vlada FBiH, Federalno ministarstvo pravde, Federalno ministarstvo zdravstva i Federalno ministarstvo trgovine u narednom periodu pronađu zakonsko rješenje, a sve u cilju zabrane prodaje energetskih napitaka maloljetnim osobama”, navela je Halilović.
Postojećim Zakonom u unutrašnjoj trgovini u FBiH nije definirana zabrana prodaje ovih napitaka maloljetnim osobama, piše Klix.ba
“Smatram da je vrlo važno, a prvenstveno za zdravlje maloljetnih osoba na području FBiH zakonski ograničiti i prodaju energetskih napitaka na način da se onemogući prodaja kao što je Zakon predvidio i zabranu prodaje alkohola i duhanskih proizvoda. Trenutni zakon navedeno nema definirano”, navodi Halilović.
Dodaje da energetska pića sadrže ksantine (uključujući kofein), gaziranu vodu, taurin, B vitamine i neke biljke.
“Uobičajeni sastojci su guarana, yerba mate, gingseng, ginkgo biloba. Ponekada u njih se dodaje maltodekstrin, inositol, karnitin i kreatin. Neki energetski napitci sadrže šećer, dok drugi brendovi ga zamjenjuju sladilima. Sastojci koji su štetni u energetskim napitcima mogu uzrokovati aritmiju, nesanicu, mučninu, nervozu, dehidraciju i bolove u želucu. Svjetska istraživanja pokazuju da redovno konzumiranje ovih napitaka može iscrpiti nadbubrežne žlijezde i izazvati bolest, koja se zove adrenalni umor”, ističe.
Kako navode iz EFSA (Evropska agencija za sigurnost hrane) jedno prosječno polulitarsko pakovanje energetskog pića sadrži više miligrama kofeina nego što bi na dnevnoj osnovi smio unijeti adolescent u svoj organizam.
Vrisak.info