Paljenje vozila nije rijetka pojava u Sarajevu, a motivi za ovaj oblik destrukcije variraju – od kriminalnih obračuna i osvete do prikrivanja tragova krivičnih djela.
U nekim slučajevima, vozila bivaju zapaljena nakon što su korištena u izvršenju kaznenih djela, dok u drugim slučajevima požari nastaju iz emocionalnih ili političkih razloga. U svakom slučaju, materijalna šteta je značajna.
Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS), tijekom 2024. godine na području kantona evidentirana su 32 slučaja u kojima je požar na vozilu posljedica kaznenog djela, prenosi Dnevni Avaz.
Kazne za podmetanje požara
MUP KS ističe da kazne određuje isključivo sud, budući da je riječ o kaznenom djelu. Prema Kaznenom zakonu Federacije BiH, za kazneno djelo izazivanja opće opasnosti (članak 323.), predviđena je kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine.
Ako je požar podmetnut na mjestu gdje je okupljen veći broj ljudi, kazna se povećava na šest mjeseci do pet godina. U slučaju da je počinitelj recidivist, sud uzima u obzir sve okolnosti prije donošenja presude.
Na meti nisu samo skupocjena vozila
Suprotno uvriježenom mišljenju, meta paljevina nisu isključivo luksuzni automobili. Podaci MUP-a KS za 2024. godinu pokazuju da su žrtve ovih kaznenih djela vozila različitih cjenovnih kategorija.
Najčešći način podmetanja požara je korištenje zapaljivih tekućina i otvorenog plamena. Svaki slučaj ispituje vještak za požare kako bi se utvrdilo je li paljevina bila namjerna.
Kada vlasnik zapali vlastito vozilo
Postoje i situacije u kojima vlasnici sami pale svoja vozila. Ako se utvrdi da je vlasnik namjerno podmetnuo požar, protiv njega će biti pokrenut kazneni postupak u skladu s pravnom kvalifikacijom djela koje mu se stavlja na teret.
Vrisak.info