Početak travnja u Bosni i Hercegovini prema posljednjim prognostičkim modelima donosi nagli pad temperatura i mogućnost mraza.
”Iako ako ćemo se na “pravo” sunce i značajnije zatopljenje načekati, prvenstveno u Bosni dobre vijesti su te da je glavnina padalina iza nas i da su vodostaji rijeka u padu. Raste još Sava koja prima vodeni val nabujalih rijeka Krajine, ali obzirom da se situacija u tom dijelu zemlje postupno stabilizira i Sava će uskoro imati tendenciju stagnacije i pada(tamo gdje raste). Situacija se u svakom slučaju postupno smiruje”, navodi BH Meteo.
Očekuje se pad temperatura, a u višim krajevima susnježica i snijeg.
”Narednih dana i dalje promjenjive vremenske prilike uz dominaciju oblačnog vremena i povremenih naleta kiše i pljuskova, prvenstveno u Bosni. Padom temperatura susnježica i snijeg u višim krajevima. Nešto više sunčanih intervala i uz više suhog vremena u Hercegovini, primarno njenom jugu. Količina padalina u tijeku nadolazećeg tjedna većinom 5 do 20l/m2. Nešto više u brdsko-planinskim krajevima”, dodaju u svojoj objavi.
Nadaju se kako će prognoze u idućim danima ublažiti mogućnost ovakvog scenarija.
”Ono što trenutno pomalo brine je mogućnost hladnog prodora i značajnijeg pada temperatura s pojavom mraza u razdoblju oko 6-7. travnja. Obzirom da do tog datuma ima još poprilično vremena nadati se da prognoze u idućim danima oslabiti ili ukinuti signal takvog scenarija. U suprotnom poslije poplava, ozbiljnu prijetnju predstavlja mraz”, zaljučeno je u objavi Facebook stranice BH Meteo.
Prognoza za tri naredna dana
Prema prognozi FHMZ-a u utorak, 1. travnja u Bosni i sjeveru Hercegovine bit će oblačno sakišom. Na vrhovima planina može padati snijeg. U većem dijelu Hercegovine sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera.
U Hercegovini i jugozapadu Bosne bura. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 3 i 6°C, na jugu zemlje do 10°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 6 i 11°C, na jugu zemlje od 14 do 18°C.
U Bosni će biti pretežno oblačno, lokalno sa slabom kišom, a u Hercegovini uglavnom sunčano uz umjerenu oblačnost u srijedu, 2. travnja. Na području Hercegovine slabiji lokalni pljuskovi su mogući u poslijepodnevnim satima. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog i sjeveroistočnog smjera.
Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 8°C, na jugu zemlje do 10°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 9 i 14°C, na jugu zemlje do 20°C.
Umjereno do pretežno oblačno vrijeme bit će u BiH u četvrtak, 3. travnja. U poslijepodnevnim satima pljuskovi se očekuju na području Hercegovine, središnje i istočne Bosne. Vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 3 i 7°C, na jugu zemlje do 11°C.
Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 12 i 17°C, na jugu zemlje do 20°C, priopćeno je iz FHMZ-a.
Vrisak.info