Program prekogranične suradnje Interreg između Republike Hrvatske Bosne i Hercegovine i Crne Gore još jednom je potvrdio kvalitetnu suradnju ovih zemalja po pitanju povlačenja sredstava iz Europske unije. A prvi put je u sklopu ovoga programa uvrštena izravna financijska pomoć malim i mikro poduzećima.
“Brojke su zadovoljavajuće, radi se o 8,7 milijuna eura ukupnog fonda, od toga 4,1 milijuna će se dodijeliti u bespovratnim sredstvima danas. 85 % sredstava se u pravilu sufinaciraju troškovi provođenja tog projekta, a ovo je samo prva od možda jedne ili čak dviju faza koje će uslijediti sredinom ove godine”, kazao je Vjeran Vrbanec.
Ukupno je u aktualnom proračunskom razdoblju Europske unije za Interreg program triju zemalja osiguran iznos od preko 117 milijuna eura, a dok je u prethodnom proračunskom razdoblju taj iznos bio oko 59 milijuna eura. Kvalitetna suradnja potvrđena je i s ministarske razine Republike Hrvatske i Crne Gore te ispred Direkcije za europske integracije BiH.
“U prekograničnom prostoru nema dobre prekogranične suradnje nema bez dobre suradnje poduzetnika iz prekograničnog prostora, a ovdje sad imamo prvu tranšu takvih projekata koji će dobiti bespovratna sredstva da zajedno surađuju s ove tri zemlje i provode zajedničke projekte koji imaju za cilj tehnološko unaprijeđivanje i digitalizaciju njihovih poslovanja”, mišljenja je Šime Erlić.
“Kroz ove projekte, naši poduzetnici čija maksimalna vrijednost može biti do 200 tisuća eura imaju priliku da podijele iskustva, jačaju određene tržišne mogućnosti i da ih ispituju i istražuju, ali isto tako da povećavaju konkurentnost svojih poduzeća”, riječi su Elvire Habote.
“Vjerujem da je ovo jedan od načina unaprijeđenja regionalne suradnje. A regionalna suradnja je jedan od vanjskopolitičkih ciljeva Crne Gore kako bismo brže i na najbolji mogući način postali buduća članica Europske unije”, kazala je Maida Gorčević.
Kad je riječ o tipovima projekata najčešće se radi o onima koji se odnose na pametniju poljoprivredu, ulaganja u zdravstvu, inovacije u turizmu te zaštitu okoliša.
“Mi smo aplicirali za izradu modularnih kuća, a riječ je o kućama s minimalnim energetskim potrebama energetskog sektora. Bit će opremljene svojim solarnim panelima, koristit ćemo biojame za kišnicu. Cilj nam je iz ovog projekta dobiti kuću koja će biti neovisna o mrežama”, kazao je Josip Leko.
U prvom pozivu uspješno je ocijenjena prijava 24 projekta koja uključuju ukupno 66 poduzeća iz triju zemalja, a novi poziv bit će objavljen već sredinom ove godine.
Vrisak.info