Zamjenik ministra obrane BiH Slaven Galić izjavio je kako su nelegalna imenovanja generala iz reda hrvatskog naroda od strane člana Predsjedništva BiH Željka Komšića izazvala pravni kaos i destabilizirala vojni sustav.
U intervjuu za Večernji list upozorio je na kršenje Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama BiH te istaknuo kako je podnio tri kaznene prijave protiv Komšića kako bi zaštitio integritet institucija.
„Narušavanje odredbi Zakona o obrani BiH i Zakona o službi u OS-u BiH od nelegitimnog člana Predsjedništva Željka Komšića zbog nezakonitih imenovanja i postavljenja generala iz reda hrvatskog naroda presedan je u Oružanim snagama BiH. Takve nezakonite radnje dovode do pravnog kaosa i destabilizacije vojnog sustava, što je neprihvatljivo“, rekao je Galić.
Upozorio je da nelegalni postupci unutar institucija ugrožavaju Daytonski mirovni sporazum te mogu narušiti ravnotežu među konstitutivnim narodima. „Kroz manipulacije izbornog procesa nelegitimni predstavnici mogu vršiti utjecaj na ključne institucije, uključujući Oružane snage BiH, što dovodi do destabilizacije i ozbiljnog narušavanja profesionalnosti. Potrebne su žurne izmjene Izbornog zakona kako bi se osigurala potpuna usklađenost s Daytonskim mirovnim sporazumom i očuvala politička stabilnost zemlje“, poručio je.
Proračunska ograničenja i modernizacija
Galić je naglasio kako Ministarstvo obrane i Oružane snage BiH provode godišnji plan rada, koji uključuje smanjenje broja neperspektivnih vojnih lokacija i modernizaciju opreme. Ipak, zbog ograničenih financijskih sredstava napredak u modernizaciji ide sporije od željenog tempa.
„Unatoč izazovima, realizacija projekata iz Plana modernizacije napreduje, uključujući nabavu helikoptera i školovanje pilota. Posebno je važan projekt nabave helikoptera, gdje BiH sufinancira dio troškova, dok SAD doprinosi kroz donacije. SAD je jedan od najznačajnijih donatora kada je u pitanju modernizacija zračnih snaga“, rekao je.
Pohvalio je i druge međunarodne donatore, poput Velike Britanije, Europske unije i Turske, istaknuvši da je Njemačka osigurala značajnu financijsku pomoć.
Zadržavanje vojnika do 55. godine
Govoreći o inicijativi produljenja djelatne vojne službe do 55. godine, Galić je istaknuo kako bi to pomoglo u stabilizaciji Oružanih snaga i smanjenju kadrovskih problema.
„Trenutačna zakonska regulativa onemogućava mnogim vojnicima da ostvare pravo na vojnu mirovinu jer odlaze iz službe prije nego što skupe dovoljno staža. Predložena izmjena Zakona omogućila bi vojnom osoblju da ostanu u službi do 55. godine, uz uvjet ispunjavanja psihofizičkih standarda“, kazao je.
Naglasio je da bi ta mjera smanjila troškove Ministarstva obrane, osigurala kontinuitet u vojsci i približila OS BiH standardima država s dugom vojnom tradicijom.
Aktivacija rezervnog sastava
Na pitanje o aktivaciji rezervnog sastava Oružanih snaga BiH, Galić je ocijenio kako je to složen proces zbog zakonskih i financijskih prepreka.
„Prema Zakonu o obrani BiH, formiranje rezervnog sastava zahtijeva koordinaciju s Predsjedništvom BiH, što može biti složeno s obzirom na političku situaciju. Osim toga, ponovni prijam kadrova koji su napustili službu zbog starosne dobi zahtijeva novo potpisivanje ugovora, što stvara dodatne birokratske i financijske poteškoće“, pojasnio je.
Kao dugoročnije rješenje predložio je izmjenu Zakona o službi u OS-u BiH kako bi se vojnicima omogućio dulji ostanak u službi, čime bi se smanjila potreba za reaktivacijom rezervista.
Suradnja s EUFOR-om
Govoreći o ulozi EUFOR-a, Galić je istaknuo kako njegova prisutnost pridonosi sigurnosti i stabilnosti BiH te jačanju sposobnosti Oružanih snaga.
„EUFOR pruža podršku kroz vojne vježbe i obuke, što izravno doprinosi profesionalizaciji i operativnoj spremnosti OS-a BiH. Nedavno je kontingent rumunjske vojske stigao u BiH kao dio operacije ‘Althea’, a uz njih su dopremljeni i helikopteri koji će povećati učinkovitost misije“, kazao je.
Dodao je kako očekuje nastavak kvalitetne suradnje s EUFOR-om pod vodstvom novog zapovjednika, rumunjskog generala Florin-Mariana Barbua, koji je preuzeo dužnost od dosadašnjeg zapovjednika general-bojnika Laszla Sticza.
„Ukupno gledajući, EUFOR-ova prisutnost ima ključnu ulogu u političkom i sigurnosnom okružju BiH, uz praktične koristi za OS BiH. Njihova podrška u realizaciji kolektivne i kombinirane obuke doprinosi razvoju sposobnosti OS-a BiH i unaprjeđenju interoperabilnosti s NATO-om i EU sustavima“, zaključio je Galić.
Vrisak.info
.
.