Šef Delegacije EU u BiH Јohann Sattler rekao je za RTRS da je potrebno reformirati Izborni zakon u BiH, ali i vidjeti istinski napor političkih lidera na rješavanju pitanja koja dugo čekaju dogovor.
– Zaista postoji potreba za promjenom. Govorimo, prije svega, o izbornim standardima, o nekim pitanjima koja se gomilaju već 15 godina, preporukama o izbornim standardima. Moramo razmotriti pitanje biračkih odbora, potom koji su to okruzi i granice izbornih jedinica i druga pitanja, kako bi se izbjegli navodi o korupciji i krađi glasova, što su izuzetno važna pitanja. Sve je to dio drugog dijela sporazuma o Mostaru. Govorim o izmjenama i dopunama Izbornog zakona, kada je riječ o provođenju presude Ustavnog suda, ali i tehničkim standardima, presudama Europskog suda za ljudska prava, predmetu Sejdić i Finci i drugo. Sve su to pitanja za 2021. godinu, koja nije izborna godina i treba se iskoristi za napredak – rekao je Sattler.
Sattler je pohvalio napredak koji je u protekloj godini učinjen u BiH, a koji se odnosi na postizanje sporazuma o Mostaru i rast podrške građana ulasku BiH u EU.
Sporazum u vezi s Mostarom, koji je omugućio održavanje izbora nakon kojih je Mostar konačno dobio gradonačelnika, naveo je on, pokazuje da je moguće ostvariti napredak i kada su teške teme u pitanju.
Sattler je istaknuo da Europska unija očekuje da vidi u BiH angažman po svih 14 ključnih prioriteta i napore političkih lidera na rješavanju ovih pitanja. Poručio je da EU želi da vidi političko liderstvo na djelu i spremnost na kompromis.
On je naveo da više od 80 posto građana želi da BiH bude dio EU, te da je to jedini vanjskopolitički cilj o kojem su suglasni svi.
Sattler je pozvao sve dužnosnike da se snažnije i brže angažiraju u ovim pitanjima, ističući da je, također, potreban i veći angažman građana, pogotovo mladih ljudi čiji se glas treba čuti.
– U njihovom interesu je da ova zemlja bude funkcionalnija, ali se bojim da ćemo nastaviti gledati odlazak mladih – rekao je on.
Kada je riječ o Visokom sudskom i tužiteljskom, Sattler je naveo da građani u BiH najmanje povjerenja imaju upravo u pravosuđe, da je više od 70 posto njih nezadovoljno vladavinom prava i ovom oblašću. Dodao je da od novog vodstva VSTv očekuje da bude uzor svima i da krene pozitivnim koracima.
Govoreći o Uredu visokog predstavnika u BiH, Sattler je ponovio stav da je postojanje ovakve institucije u BiH dugoročno nekompatibilno s članstvom u EU. Istaknuo je da je vremenom potrebno smanjivati ovlaštenja visokog predstavnika i ići ka postupnom gašenju OHR-a.
Vrisak.info