Pandemija korona virusa predstavlja savršen izgovor vladajućim strankama kako bi se i ovog puta odgodilo održavanje lokalnih izbora u Mostaru, tvrdi za Radio Slobodna Europa (RSE) Mostarka Irma Baralija, po čijoj je apelaciji Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu 29. listopada 2019. godine donio presudu naloživši Parlamentu BiH da izmijeni Izborni zakon BiH i to najkasnije u roku od šest mjeseci od dana nakon što presuda postane konačna, kako bi se omogućilo održavanje lokalnih izbora u Mostaru.
Taj rok istekao je 29. travnja u ponoć. Izbori u Mostaru su posljednji put održani u listopadu 2008. godine a Lokalni izbori u BiH bi trebali biti održani ovoga listopada. Europski sud za ljudska prava je Parlamentu BiH dao rok do 31. srpnja da omogući održavanje lokalnih izbora u Mostaru a, ako to ne učini, Ustavni sud BiH je ovlašten intervenirati.
“Nažalost, već sad je izvjesno da izbori u Mostaru neće biti održani u listopadu zato što je postojala neka nada da će se možda dogovoriti u Parlamentu BiH i da će, onda Središnje izborno povjernstvo (SIP) BiH narednog tjedna, kada bude raspisivalo izbore u ostatku BiH, raspisati i izbore za Mostar. Vidjeli smo, nažalost, da se Parlament BiH nije sastajao, čak ni u ovim vanrednim okolnostima kako bi rješavao pitanja vezana za pandemiju i mnoga druga, pa samim time nije riješio ništa vezano za Mostar“, ukazuje sugovornica RSE.
Što kažu u Ustavnom sudu BiH?
U Ustavnom sudu BiH za RSE kažu da ta institucija razmatra samo predmete koji su već stigli u proceduru i da ne mogu unaprijed govoriti o tome hoće li se ili ne raspravljati o intervenciji u slučaju Mostara. No, profesor ustavnog prava iz Mostara Nurko Pobrić za isti medij ocjenjuje da će Ustavni sud BiH, a ne Parlamentarna skupština BiH, donijeti pravila za lokalne izbore u Mostaru.
“To sam i ranije govorio no, kada sam to govorio, nije bila aktualna pandemija, koja sad može na neki način dovesti u pitanje i de facto regularnost izbora i ako odluku donese Ustavni sud BiH, obzirom na okolnosti koje je ta pandemija proizvela, i samim tim da izbori ne mogu biti održani u jednoj normalnoj, demokratskoj atmosferi”, ocjenjuje Pobrić.
Zašto je Ustavni sud odlučivao
Ustavni sud BiH je 2010. godine poništio posebna izborna pravila za Mostar, koje je 2004. proglasio tadašnji visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown, podsjeća RSE i napominje da je odluka Ustavnog suda BiH donesena nakon apelacije hrvatskih stranaka, koje su tvrdile da po Ashdownovim pravilima jedan bošnjački glas u Mostaru vrijedi više no hrvatski glas, zbog organizacije grada na po tri većinske hrvatske i bošnjačke općine, koje su davale jednak broj vijećnika u Gradsko vijeće, iako hrvatske općine-izborne jedinice imaju veći broj glasača.
Podsjeća se i da tijekom više pregovora HDZ-a BiH i SDA, koje su godinama na vlasti u Mostaru, nije postignuta suglasnost o novim izbornim pravilima za taj grad. Naime, HDZ BiH zagovara pravilo “jedan čovjek-jedan glas” i traži da Mostar bude uređen kao i sve ostale jedinice lokalne samouprave u BiH, dok SDA zahtijeva da se ispoštuje Ustav FBiH, prema kojem Grad, kao organizacijksa jedinica, može postojati samo ako je uređen u više općina, koje su, ujedno, i izborne jedinice.
Gradsko vijeće Mostara je prestalo s radom koncem 2012. godine, nakon što je istekao mandat posljednjem i sazivu zabranomna lokalnim izborima 2008. godine. Od tada, jedina vlast je gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić (HDZ BiH), koji se nalazi u tehničkom mandatu.
Već godinama proračun Grada Mostara, po odobrenju Parlamenta FBiH, donosi Ured gradonačelnika Mostara, uz supotpis načelnika Odjela za financije iz reda Bošnjaka.
Mostar među 14 prioriteta EK-a za BiH
RSE podsjeća i da je šef Delegacije EU u BiH Johann Sattler za prošlotjednog posjeta Mostaru podsjetio da je, među 14 ključnih prioriteta koje je pred BiH postavila Europska komisija, upravo piranje izbora u Mostaru izričito spomenuto.
Dodao je i da osobno preferira iznalaženje političkog rješenja za to pitanje u Parlamentu BiH. I lider HDZ-a BiH Dragan Čović je, uoči isteka rok od 150 dana za raspisivanje ovogodišnjih izbora, napomenuo da, ne budu li stvoreni preduvjeti za njihovo održavanje, treba razmisliti o tome kako naći rješenje samo za Mostar, obzirom da u tom gradu već godinama nije obavljeni izborni proces.
Predsjednik Gradskog odbora SDA Mostar Salem Marić u izjavi za RSE izražava nadu da će Lokalni izbori biti održani barem u Mostaru. “SDA je za rješenje između političkih stranaka, to bi najbolje rješenje bilo, ali ako se ne postigne u Parlamentu BiH, neka onda Ustavni sud ili SIP BiH donese neku privremenu mjeru kako bi izbori u Mostaru konačno bili održani“, poručuje on.
Vrisak.info