Britanski medicinski časopis BMJ objavio je kako vlada Ujedinjenog Kraljevstva radi na planovima prema kojima bi se broj testiranja na koronavirus povećao do teško zamislive razine.
Konkretno, do početka sljedeće godine planiraju provesti do 10 milijuna testova dnevno na covid-19 u sklopu golemog proširenja nacionalnog programa testiranja, objavio je BMJ pozivajući se na službene dokumente u koje su dobili uvid, piše index.hr.
Interni dokumenti vlade Ujedinjenog Kraljevstva otkrivaju da je vlada spremna potrošiti iznos koji se godišnje uobičajeno potroši u sustavu javnog zdravstva (NHS), oko 130 milijardi funti, kako bi platila masovno testiranje u svrhu “podrške ekonomskoj aktivnosti i povratku normalnom životu”.
Operacija Moonshot
Memorandum koji je BMJ dobio na uvid, tzv. Operaciji Moonshot, poslan je premijerki Škotske Nicoli Sturgeon i njezinim ministrima, predviđa da bi provođenje tog plana stajao “više od 100 milijardi funti”. Bude li ovaj program proveden u stvarnost, to će značiti da bi cijela populacija Ujedinjenog Kraljevstva mogla biti testirana svakog tjedna.
BMJ je imao uvid i u Powerpoint prezentaciju koju je za vladu Ujedinjenog Kraljevstva pripremila konzultantska kompanija Boston Consulting Group, a u kojoj stoji kako plan predviđa da se trenutni kapaciteti testiranja s 350.000 dnevno povećaju na nevjerojatnih 10 milijuna testova dnevno do prvog dijela 2021. godine.
Kritičari imaju ozbiljne primjedbe
Kritičari su već iznijeli primjedbe na plan u kojima navode kako je “lišen bilo kakvog doprinosa znanstvenika, kliničara te stručnjaka za javno zdravstvo, ali i eksperata za testiranje”. Tvrde i kako plan “potpuno ignorira goleme probleme s postojećim programima testiranja i praćenja”.
Dokumenti koji su procurili otkrivaju kako se vlada Ujedinjenog Kraljevstva u provođenju ovog programa planira uvelike osloniti na privatni sektor kako bi postigla masovno testiranje, ali i da je vlada već potpisala pisma namjere s privatnim kompanijama kako bi do prosinca dosegli brojku od 3 milijuna testiranja dnevno. BMJ piše kako bi farmaceutski divovi GlaxoSmithKline i AstraZeneca trebali osigurati testove i laboratorijske kapacitete, a Serco i G4S bi se trebali pobrinuti za logistiku i skladišni prostor.
Masovnim testiranjem žele izbjeći novi lockdown
Prema planu vlade Ujedinjenog Kraljevstva, testiranja bi se trebala provoditi na radnim mjestima, koncertnim i ostalim dvoranama, nogometnim stadionima, liječničkim ordinacijama, ljekarnama, školama, ali i ostalim lokacijama, kako bi se povećala mogućnost pristupa testiranju. Planira se i izdavanje tzv. digitalnih putovnica imuniteta, koje bi osigurale ljudima s negativnim testovima da se vrate na svoja radna mjesta, putuju i sudjeluju u ostalim aktivnostima.
Memorandum navodi kako je masovno testiranje “prvi prioritet” vlade Borisa Johnsona: “Premijer je ovaj plan opisao kao jedinu nadu za izbjegavanje drugog lockdowna prije nego što dobijemo cjepivo, što je nešto što si zemlja ne može priuštiti.”
Plan zahtijeva tehnologiju kakva još uvijek ne postoji
U dokumentu vlade Ujedinjenog Kraljevstva navodi se kako uspjeh ovog plana ovisi o drastičnom povećanju broja PCR testova, ali i o novim tehnologijama kao što su 20-minutni test koji ispituje prisutnost virusa u slini, a trenutno se ispituje u Salfordu kod Manchestera. Masovno povećanje broja testova zahtijevat će “razvijanje, validaciju, nabavku i operacionalizaciju tehnologija za testiranje koje trenutno ne postoje” te “stvaranje nove logističke i proizvodne infrastrukture i kapaciteta”, navodi se u dokumentu.
Prema vladinom planu, testirali bi se svi sa simptomima covida-19, ali i svi kontakti osoba s pozitivnim testom. Redovito testiranje provodilo bi se za ljude u okolnostima visokog rizika kao što su djelatnici i pacijenti bolnica, djelatnici i štićenici domova za starije osobe, manjinske etničke skupine, učitelji, vozači autobusa i trgovci. Na mjestima koja su detektirana kao žarišta zaraze provodila bi se opetovana testiranja cijele populacije i to sve dok se zaraza ne eliminira.
Profesor McKee: Ovi planovi opisuju vladu čije ambicije premašuju sposobnosti realizacije
Planove Borisa Johnsona koje je otkrio BMJ komentirao je Martin McKee, profesor javnog zdravstva u londonskoj Školi higijene, vodećeg svjetskog centra za istraživanja javnog i globalnog zdravstva. McKee navodi kako ti planovi “opisuju vladu čije ambicije uvelike premašuju sposobnosti realizacije”.
“Ovaj plan komunicira nesputani optimizam, zanemaruje enormne probleme s postojećim programima testiranja i praćenja. Fokusira se na samo jedan problem, a to je testiranje te ne govori baš ništa o tome što će se dogoditi s onima čiji test bude pozitivan”, rekao je McKee.
Vrisak.info