Koliko će najniža mirovina isplaćena u Federaciji BiH ubuduće iznositi, ovisi o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju na kojima se trenutačno radi. Kako su početkom ove godine naveli iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, ovo ministarstvo je imenovalo radnu skupinu za izradu izmjena i dopuna Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju.
Radna skupina sastavljena je od pravnika i ekonomista Ministarstva rada, zatim Ministarstva financija, Ureda premijera te predstavnika Saveza umirovljenika iz Sarajeva i Mostara.
Kako su objasnili iz ovog ministarstva, zadatak radne skupine je razmotriti prijedloge i inicijative u vezi s ovim zakonom, uključujući i onaj da se u ovoj godini povećanje radi u skladu s rastom potrošačke košarice u Federaciji BiH, kao i niz drugih prijedloga koji imaju za cilj pomoći umirovljenicima.
Naglasili su kako je cilj radne skupine razmotriti pristigle zahtjeve i inicijative te nastojati izraditi prijedlog zakona koji će nastojati pronaći najbolja rješenja u skladu s ukupnim socioekonomskim prilikama i mogućnostima Federacije BiH kao tijela izvršne entitetske vlasti koja je obvezna balansirati između kvalitete standarda života svih njezinih stanovnika i očuvanja stabilnosti i održivosti funkcioniranja Federacije BiH. Rast mirovina u skladu s rastom potrošačke košarice samo je jedan od prijedloga koji bi se trebao razmatrati.
Umirovljenici su tražili da se kao parametri prilikom usklađivanja mirovina uzimaju rast prosječne neto plaće u Federaciji BiH i troškovi života u omjeru 70:30.
Prema riječima Mustafe Trakića, člana Upravnog odbora Saveza udruga umirovljenika Federacije BiH, prije nego što daju konačnu riječ na predložene izmjene zakona, predstavnici umirovljenika tražit će mišljenje ekonomskih stručnjaka kako bi ih uputili koji su parametri dugoročno najbolji za korištenje prilikom usklađivanja mirovina.
Naime, upitno je hoće li ubuduće i koliko rasti prosječna plaća jer je odlukom Vlade Federacije BiH od Nove godine iznos minimalne plaće u ovom bh. entitetu podignut na 1000 KM.
Teško da će u kratkom razdoblju i dodatno rasti. Radna verzija prijedloga izmjena Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju u Federaciji BiH bi, prema nekim informacijama, trebala biti poznata do kraja ožujka, a redovito usklađivanje mirovina u skladu sa zakonom koji je trenutačno na snazi vrši se svakog 15. travnja.
Ako do tada ne dođe do izmjena Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju, i ove će se godine usklađivanje vršiti po ranijoj formuli na temelju pokazatelja o rastu BDP-a te indeksa potrošačkih cijena. Prema trenutačnim procjenama, u tom slučaju mirovine bi rasle oko pet posto te bi najniža, umjesto trenutačnih 573,50 KM, iznosila 602 KM.
Valja napomenuti kako je redovito usklađivanje mirovina u Federaciji BiH uvedeno tek 2018. godine, i to stupanjem na snagu trenutačno važećeg Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju Federacije BiH, zahvaljujući kojem je u prve tri godine primjene visina prosječne mirovine povećana za 15,24 posto, a minimalne za 17,17 posto.
Nažalost, uslijedila je pandemija koronavirusa, koja je sa sobom donijela poremećaje na svjetskom tržištu koji ni do danas ne jenjavaju, izazivajući ogromnu stopu inflacije koja je sva dosadašnja povećanja mirovina na neki način pojela.
Danas minimalna mirovina iznosi 247 KM više nego 2018. godine, ali se za nju može kupiti manje. Inače, prema podacima federalnog Zavoda za mirovinsko-invalidsko osiguranje, mirovinu za siječanj primilo je 456.433 korisnika, a ukupna sredstva koja su bila potrebna za isplatu iznosila su gotovo 300 milijuna KM.
Ako se prihvate zahtjevi umirovljenika, najniža mirovina bi se povećala za skoro 300 KM
Vrisak.info