Na sjednici Skupštine ŽZH u četvrtak nakon burne rasprave izglasane su izmjene i dopune Zakona o policijskim službenicima ŽZH.
Zakonom se predviđa da se za promicanje policijskih službenika ubuduće treba dobiti pismena suglasnost resornog ministra.
Ministarstvo je u obrazloženju navelo da je u protekloj godini primljen do sada najveći broj policijskih službenika odjednom te da je cilj cijeli proces promaknuća policajaca učiniti transparentnijim te voditi brigu o Proračunu.
Ovaj Zakon naišao je posljednjih dana na kritike da će sve bitne odluke ubuduće donositi ministar, dok će uloga komesara biti potpuno marginalizirana. Izmjene i dopune Zakona kritizirao je dio skupštinskih zastupnika, ali i bivši predsjednik Vlade ŽZH Zdenko Ćosić.
“Tolika nadležnost političkoj osobi, ministru kakva nije bila od vremena Aleksandra Rankovića. Potpuno se obezvrjeđuje, blokira slobodni i profesionalni rad policije, a da ne kažem ravnatelj policije kao komesar više nema nikakvu ulogu. Umjesto da politika, ministri pomalo se pribojavaju što će reći policijski inspektori o njihovim postupcima, mi ovim zakonom dovodimo kompletnu policiju i policijske inspektore da se oni moraju pribojavati što će reći tamo neki ministar”, rekao je u izjavi za RTV HB Zdenko Ćosić, bivši predsjednik Vlade ŽZH.
Ministar unutarnjih poslova ŽZH Mladen Bebek na konferenciji za medije Vlade ŽZH iznio je drugačije objašnjenje te odgovorio na kritike da će njegova uloga od sada biti najvažnija, dok se komesar policije marginalizira.
“To nije točno. Niti će biti bitna moja, niti uloga komesara. Postoji povjerenstvo koje će raditi promicanja u viši čin i napredovanje policijskih službenika. Mi to povjerenstvo činimo transparentnijim. Uzeli smo si za primjer jednu županiju koja je najtransparentnija u Federaciji i skoro prepisali stavak iz njihovog zakona, a u drugom dijelu štitimo proračun”, rekao je ministar Bebek u srijedu u izjavi za medije, a iste stavove iznio je i u četvrtak na sjednici Skupštine.
Dodao je da su izmjene ovog Zakona logične, čak i kozmetičke, jer podrazumijevaju da se mora dobiti suglasnost Ministarstva prije promicanja bilo kojeg policijskog službenika, a sve kako bi se zaštitio proračun.
“Može se ove godine dogoditi ili dogodine da se treba unaprijediti preko 100 policijskih službenika. Ministarstvo i Vlada utvrđuju proračun i mi moramo osigurati sredstva. Po sadašnjem zakonu netko može stvoriti obavezu od milijun KM i onda nama to dođe na isplatu, a mi nemamo te novce. Uveli smo zaštitni mehanizam da mora postojati suglasnost jesu li osigurana sredstva, a takav zaštitni mehanizam postoji i kod javnih nabavki. Za svaku javnu nabavku ili plan koji radimo, šaljemo ga Ministarstvu financija. Da nije tako, ja bih mogao sada ići nabaviti helikopter od 30 milijuna, a Ministarstvo financija će reći da nema sredstava za to. U budućem razdoblju, ako netko misli promaknuti 30, 50 ili 100 policajaca i stvoriti obvezu od 700.000 ili milijun KM, treba dobiti suglasnost jesu li osigurana sredstva za to. Logične su izmjene i dopune, ali neki interesi moći se očito osjećaju ugroženo jer im ne odgovara da sve bude transparentnije i iz tog razloga su kontaktirali silu medija i napravili famu oko toga”, izjavio je ministar unutarnjih poslova ŽZH Mladen Bebek.
Oporbeni zastupnici držali su se stava da ministar dobiva prevelike ovlasti te da se postavlja pitanje zašto uopće plaćati komesara policije. Istup zastupnika HRS-a Tomislava Bandića ponovno je bio na rubu incidenta.
Bandić je s govornice odlučio ministru Bebeku pokloniti sliku – Aleksandra Rankovića.
Zakon je na kraju usvojen većinom glasova.
Vrisak.info