Nedavne izmjene i dopune Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koje je donijela Vlada Republike Hrvatske omogućile su pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO), državljanima RH, da podnesu zahtjev za invalidsku mirovinu u Hrvatskoj. Ova mogućnost odnosi se na one koji imaju pravomoćno rješenje iz BiH, doneseno po reviziji, kojim je utvrđen status ratnog vojnog invalida (RVI) s postotkom invaliditeta od 20% do 100%, temeljem ranjavanja ili bolesti, objavljeno je iz URB HVO-a ŽZH.
Poziv je dočekan s nadom i zahvalnošću. Mnogi su vjerovali u ozbiljnost i iskrenost Vlade RH, koja je godinama sustavno pomagala Hrvatima u BiH i diljem svijeta, najčešće kroz Ured za Hrvate izvan RH. Ova potpora uvelike je doprinijela ostanku Hrvata na svojim vjekovnim ognjištima.
„Ovaj poziv Vlade RH za podnošenje zahtjeva za invalidsku mirovinu pripadnika HVO-a u RH je dočekan kao jedan od najboljih poteza Vlade RH na čijem je čelu Andrej Plenković, pa čak i Ministarstva branitelja RH na čijem je čelu Tomislav Medved“, navode iz URB HVO-a ŽZH.
Međutim, unatoč optimizmu i pravnim osnovama, stvarnost je za većinu bivših pripadnika HVO-a, RVI-a, bila surova.
Zakonske kontradikcije
Pripadnici HVO-a su, u skladu sa zakonom, morali dostaviti pravomoćno rješenje organa iz BiH, s pripadajućim nalazom i mišljenjem liječničke komisije. Takva dokumentacija bila je ključna, bez koje se zahtjev automatski odbacivao.
Unatoč ispunjenju tog uvjeta, broj odbijenih zahtjeva daleko nadmašuje broj prihvaćenih. Prema dostupnim podacima, tek 4% podnositelja zahtjeva uspjelo je ostvariti pravo na mirovinu, dok je 96% odbijeno.
„U najvećem broju takvih rješenja se navodi kako pripadnici HVO-a, RVI između ostalog nisu dostavili medicinsku dokumentaciju o kontinuitetu liječenja od nekih godina iza 2000. godine“, navodi se u tekstu. „To je potpuno nezakonito, nemoralno i diskriminirajuće.“
Pripadnici HVO-a ukazuju na nelogičnost zahtjeva – ako je BiH, kroz službene revizije, već priznala status RVI-a, zašto je onda potrebno dostavljati dodatnu medicinsku dokumentaciju iz kasnijeg razdoblja, često staru više od 20 godina?
„Jedini odgovor na to ostaje konstatacija kako RH ne priznaje pravomoćna rješenja državnih organa BiH koji su radili reviziju statusa RVI, pripadnika HVO-a“, stoji u izjavi.
Financijski i moralni udarac
Pripadnici HVO-a osjećaju se izigrano. „Prevareni su i iznevjereni jer je najveći broj njih izdvojio svoje zadnje novce, kako bi pribavili potrebitu dokumentaciju, angažirali određene odvjetnike, liječnike specijaliste, te ostale potrebite službe kako bi uopće predali svoje zahtjeve vjerujući kako će dobiti tu invalidsku mirovinu“, navodi se.
Odluke Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje doživljene su kao konačno poniženje. „Ovako njihova nada se ugasila poput šibice na vjetru ili se raspršila kao mjehur od sapunice“, piše u tekstu.
U tekstu se navodi i osvrt na širi kontekst raspodjele proračunskih sredstava, u kojem se dovodi u pitanje opravdanost tzv. „partizanskih mirovina“ i podrške određenim nevladinim udrugama, u usporedbi s pripadnicima HVO-a.
„Takvi partizani su neprijatelji moderne RH, neprijatelji Boga, i svega onoga za što su istinski Branitelji u Domovinskom ratu prolijevali svoju krv, znoj i suze“, stoji u jednom od oštrijih osvrta.
“Nikad više”
Zaključak je težak, ali jasan: pripadnici HVO-a osjećaju se ostavljenima. „Mnogi od njih već govore samo dvije riječi: ‘NIKAD VIŠE!’ Te dvije riječi bole više od bilo kakvog odbijanja njihovih zahtjeva“, stoji u završnici.
URB HVO-a ŽZH na kraju objave poziva zakonodavnu i izvršnu vlast Republike Hrvatske da preispita kriterije i postupke, kako bi se izbjegle dugoročne posljedice i potpuno otuđenje jedne od najvjernijih skupina hrvatskih branitelja.
Vrisak.info