Dok čeka potvrdu iz Interpola o aktivaciji međunarodne tjeralice i nastavlja prkositi institucijama središnje vlasti, Milorad Dodik mogao bi se suočiti s još jednom tjeralicom.
Prema navodima Federalna.ba, Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine pozvalo je Dodika na ispitivanje zbog sumnje u korupciju i pranje novca u vezi s kupnjom vile na Dedinju 2007. godine. Ova istraga, ističe se, nema nikakve veze s politikom, već isključivo s korupcijom.
Istraga o kupnji vile na Dedinju vrijedne 1,5 milijuna maraka pokrenuta je još 2016. godine. Prema dostupnim informacijama, Dodik je vilu platio gotovinskim novcem nejasnog porijekla, koji je uplaćen u Komercijalnu banku Srbije, dok je kredit za tu kupnju podigao tek 2008. godine.
Ključni problem u istrazi predstavlja nedostatak dokumentacije iz 2007. godine, što Dodik objašnjava činjenicom da su banke dužne čuvati dokumentaciju samo pet godina nakon otplate kredita.
“Oni tvrde da nema ugovora iz 2007. jer je banka dužna čuvati dokumentaciju pet godina nakon otplate kredita. Taj kredit iz 2007. otplaćen je kreditom iz 2008., tako da je već 2013. prestala obveza banke da čuva te dokumente.”
Problemi s dokumentacijom i odgađanje istrage
Dodatne komplikacije u istrazi nastale su zbog toga što ni Centralna banka Bosne i Hercegovine nema arhiviranu relevantnu dokumentaciju, a tužiteljstvo Srbije godinama nije dostavljalo potrebne dokumente unatoč potpisanoj suradnji o razmjeni podataka.
Prema mišljenju stručnjaka, dokaza je bilo dovoljno da se optužnica protiv Dodika potvrdi ranije, no postavlja se pitanje je li se čekao pogodan politički trenutak za postupanje.
“Ono što je možda problematično u svemu ovome jest da se nije krenulo s optužnicom pokrenutom prije 10 godina, da se prethodno nije tražila njegova odgovornost, a ne ovako – ušli smo u politički proces, pa sada u kriminalni, možda je redoslijed bio pogrešan”, smatra Denis Hadžović, direktor Centra za sigurnosne studije Bosne i Hercegovine.
Nova tjeralica i mogući scenariji
S obzirom na najnoviji razvoj događaja, postoji mogućnost da Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine izda još jednu tjeralicu za Dodikom zbog korupcije, čime bi tvrdnje o političkom progonu izgubile na težini.
Ako se ne odazove pozivu Tužiteljstva, a s obzirom na njegovo nedavno putovanje u Moskvu, taj scenarij nije isključen.
“Milorad Dodik danas, kada bi helikopterom pokušao preletjeti Brčko distrikt ili Federaciju, mogao bi biti prizemljen, drugim helikopterima na teritoriju Federacije automatski uhićen”, rekao je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
Sužavanje prostora za manevar
Dok je za sada neizvjesno kako će se situacija odvijati, jedno je jasno – Dodik se nalazi pod sve većim pritiskom pravosuđa, a mogućnosti za izbjegavanje odgovornosti postaju sve ograničenije.
Iako mu utočište u Rusiji ili Srbiji još uvijek ostaje kao opcija, pitanje je koliko dugo će moći računati na sigurnost boravka na tim lokacijama, posebice jer do vile na Dedinju možda više neće moći doći.
Vrisak.info