Zapadni Balkan treba Europsku uniju (EU), ali jednako tako, EU treba Zapadni Balkan, izjavio je u Sarajevu novinarima predsjednik Europskog vijeća Charles Michel nakon sastanka s predsjedavajućim Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefikom Džaferovićem i članom Predsjedništva Miloradom Dodikom.
Vrijeme je za zamah europskih integracija zemalja Zapadnog Balklana, poručio je europski dužnosnik i dodao da je njegov prvi boravak u BiH u funkciji predstojećeg ovogodišnjeg summita u lipnju, kada treba produbiti suradnju i dijalog.
Svi u Europi osjećaju posljedice rata – napada Rusije na Ukrajinu, pa izazovi traže i novi način rada odnosno način za ubrzanje europskih integracija, što podrazumijeva ekonomske, socijalne i druge benefite u procesu pregovaranja te novu dinamiku proširenja.
Prema Michelovoj izjavi, stoga europski partneri, vezano za najavljeni summit u lipnju, razmišljaju o novom geopolitičkom konceptu za ubrzanje.
Zapadni Balkana i Bosna i Hercegovina su jedan od najviših prioriteta za Europsku uniju, kazao je također Michel i dodao da vjeruje u bh. europsku budućnost i da je put zacrtan u prioritetima Europske komisije, a dijalog i razumijevanje između političkih lidera važni.
Napominjući da je rat u Ukrajini ugrozio opskrbu energentima u Europi, Michel je poručio da će europska zajednica pomoći građanima u tom kontekstu, pa i Bosni i Hercegovini.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović je za današnji sastanak s europskim dužnosnikom kazao da je protekao u znaku njegove (Michelove) rečenice o uzajamnoj potrebitosti Europske unije i Zapadnog Balkana, iz čega proizilazi i njegova poruka da se sve zemlje regije što prije integriraju u Europsku uniju.
Ruska agresija na Ukrajinu i ukupno stanje u Europi još više ukazuju na značaj Micehelove navedene poruke, kao i poruke da Bosna i Hercegovina te sve zemlje zapadnog Balkana imaju vrlo jasnu europsku perspektivu i da treba naći jače modalitete europske suradnje s regijom.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik novinarima je nakon sastanka kazao da očuvanje mira po svaku cijenu i stabilnost nemaju alternativu, kao i da građanima, za njihov osjećaj sigurnosti, treba osigurati sigurne lance opskrbe, a da nepovoljna globalna situacija daje i nešto šansi za rješenja.
Prema Dodikovim riječima, Europska komisija je bila nepravedna i preoštra prema Bosni i Hercegovini u zadnjih 15 godina tražeći ispunjavanje skoro nemogućih uvjeta za integraciju. Stoga je on Michelu predložio selekciju na način da za sad 5-6 najvažnijih uvjeta bude završeno kako bi Bosna i Hercegovina mogla ubrzati kandidatski status.
U protivnom, bude li se i dalje inzistiralo na 14 preduvjeta, a ne bude li jedinstvenih rješenja, kao da nije riješen nijedan, kazao je Dodik.
Operacija Althea je dobrodošla misija, prema Dodikovim riječima, te treba da ostane u formatu Europske unije i ne bi bilo pametno otvarati nove dileme.
Dodik nije za odgađanje izbora u Bosni i Hercegovini.
Govoreći o ratu u Ukrajini, izrazio je žaljenje zbog tamošnjih događanja i očekivanje da će sukob što prije završiti.
Prema Dodikovim riječima, Ukrajina i Rusija su prijateljske zemlje te Bosna i Hercegovina treba ostati neutralna u pogledu sankcija Rusiji. U protivnom, ekonomija može imati teške posljedice.
Za geopolitički koncept o kojem je govorio Charles Michel, Dodik kaže da je dobar mehanizam jer je BiH dosad bila objekat a ne subjekat kad je riječ o procesu europskih integracija u kojem su joj samo “isporučivani uvjeti”.
Stoga je Dodik Charlesu Michelu izrazio zahvalnost za novu poruku koju je danas uputio.
Nakon Dodikovog i Džaferovićevog zajedničkog sastanka s Michelom, Dodik se i zasebno sastao sa europskim dužnosnikom.
Vrisak.info