Cijena kvadrata nekretnina koje prodaje stručnjak iz ove agencije u BiH svugdje je prešla 3000 maraka.
To za Večernji list govori stručnjak za nekretnine iz jedne agencije koja radi na području cijele zemlje. Kaže da su cijene jednostavno eksplodirale.
– Potražnja za stanovima u ovoj zemlji i dalje je velika. Dijaspora je i dalje najveći kupac. Brojne nekretnine kupuju žitelji Hrvatske, pa čak i Austrije, koji na to gledaju kao na ulaganje u budućnost, sačuvat će novac na neki način “zabetoniran” te će nakon određenog vremena prodati nekretninu ili je iznajmljivati, a možda u njoj i živjeti. To su pragmatični ljudi. Austrijska obitelj s kojom sam razgovarao rekla nam je da neće prodavati, osim u krajnjoj nuždi, čak ne isključuje ni život u BiH jednog dana. Za razliku od nas, oni se slabije vežu uz nekretnine, kod nas je sve to puno emotivnije iako i mi gubimo emocije pa se olako rješavamo naslijeđenih nekretnina u odnosu na prijašnja vremena. Pa su mi ti supružnici rekli – ako se kriza nastavi pogoršavati, a oni koji su trenutačno u mirovini, ne mogu financijski izdržavati situaciju u Austriju, doći će živjeti u BiH. O takvim primjerima se ne govori, no oni postoje – ispričao je za Večernji list stručnjak.
Na pita je što Trumpove carine znače za nekretnine s obzirom na to da su ti potezi uzdrmali cijeli svijet.
– Tu je uistinu teško bilo što prognozirati. Kad je Amerika u pitanju, oni očekuju rast troškova od 9200 dolara po svakoj novoj kući zbog rasta carina. Rast troškova gradnje dodatno će usporiti procese u ovom biznisu, pa je moguće da će se materijal koji putuje u Ameriku u većem broju prosljeđivati na druga tržišta. Ne treba se zanositi da će taj materijal, primjerice, završavati u BiH po nižim cijenama jer mi smo gotovo pa nevidljivo tržište za svijet. To će se opet prosljeđivati u neke veće i bogatije zemlje. Tvrditi u ovom trenutku da će cijene biti ovakve ili onakve, to je stvarno teško. Bilo kakva brojka bila bi teška špekulacija – kaže nam.
Sada se sve više potvrđuju i one izjave stručnjaka s početka godine da je vrijeme jeftinih nekretnina prošlost. O tome je za Bloomberg Adriju govorio Minet Musić iz agencije Real Estate.
– Izazovi koji nas očekuju u 2025. godini su rastuće kamatne stope, inflacija i geopolitička nesigurnost, što će oblikovati tržišta. Također, izazov predstavlja održivost i potreba za ekološkim građevinama, čiji su troškovi značajni. Fluktuacije cijena na tržištu nekretnina bit će pod utjecajem ekonomskih čimbenika kao što su inflacija i kamatne stope, ali određena tržišta će pokazati stabilnost zbog urbanizacije i potražnje. S obzirom na trenutačno stanje i predviđanja za iduće razdoblje, doći će jedan trenutak kada će cijene nekretnina ostati stabilne ili će čak stagnirati, ali taj trenutak nije sada – govorio je Musić početkom godine, a čini se da taj trenutak nije ni sada.
Tri tjedna prije Trumpove odluke o carinama Europska središnja banka istaknula je da se tržište stambenih nekretnina u eurozoni brzo oporavilo od pritiska inflacije, skupe energije i visokih kamatnih stopa, ali visoke cijene stambenih kvadrata ograničile su pristupačnost stambenih kvadrata.
– Cijene nekretnina mogle bi rasti i u idućim tromjesečjima s obzirom na kombinaciju ograničene ponude i kontinuirano solidne potražnje – istaknuli su tada iz ESB-a.
Da sada mogući rast ima i utemeljenje, komentirao je ekonomski analitičar Damir Novotny, iako ističe da još nismo sigurni je li ovo veliki slom burzi ili korekcija tržišta.
– S druge strane, korekcije mogu izazvati poremećaje u smislu rasta kamatnih stopa, što je slučaj čim je veća uznemirenost na tržištima. To neće biti dobro za one koji su dužni. Prije ove odluke o uvođenju carina Američka središnja banka planirala je spuštanje kamatnih stopa. I Europska središnja banka krenula je u sličan proces, sad će ih ova situacija u tome zaustaviti – naveo je za Index.
I onda 2008., 2009. te 2010. godine financijska kriza rasturala je cijeli svijet, a na što je i Novotny podsjetio.
– Kad se na financijskim tržištima dogode ovakve korekcije, a najveće smo vidjeli 2010. prilikom jedne od najvećih financijskih kriza izazvane krizom drugorazrednih hipotekarnih kredita u Americi, to osjećaju svi – kazao je.
Očito će u globalnim okvirima posljedice Trumpovih odluka utjecati na sve, a ostaje nada da će se nešto u međuvremenu promijeniti jer trenutačna “nekretninska groznica”, koja vlada i u BiH, mogla bi se lako okrenuti nagore te bismo mogli imati kopiju spomenute 2008. godine, kad je kaos krenuo upravo s nekretninama…
U Širokom Brijegu uskoro u ponudi 270 novih stanova, evo kolike su cijene
Vrisak.info