U posljednje vrijeme sigurnost u obrazovnim ustanovama postaje sve češća tema razgovora. S porastom izvješća o incidentima i potencijalnim prijetnjama u školama postavlja se pitanje: treba li početi s praksom zaključavanja škola tijekom nastave i angažiranja zaštitara na ulazima?
Prema podacima policijskih službi i uprava škola incidenati u školama na prostoru Županije Zapadnohercegovačke nisu zabilježeni, ali pojedini događaji u regiji znak su kako treba biti oprezan.
Posebno je odjeknuo događaj koji je potresao cijelu regiju, u svibnju prošle godine u jednoj beogradskoj školi, gdje je učenik ubio devet svojih kolega i osobu iz osiguranja, ali i posljednji koji se dogodio u zagrebačkoj Osnovnoj školi “Prečko” u prosincu prošle godine kada je 19-godišnjak uletio u zagrebačku Osnovnu školu “Prečko” i nožem ubio dječaka i ozlijedio nekoliko učenika i nastavnicu.
Grad Zagreb je u svim osnovnim školama privremeno osigurao zaštitare kroz profesionalne zaštitarske tvrtke do popunjavanja novih radnih mjesta kako bi mogli postaviti osoblje na ulazima u škole.
Ideja zaključavanja škola tijekom nastave ima svoje zagovornike, ali i kritičare. Zagovornici tvrde kako bi zaključavanje spriječilo ulazak neovlaštenih osoba i osiguralo da djeca budu pod stalnim nadzorom. Uvođenjem kontroliranog ulaza gdje bi pristup bio moguć samo uz odobrenje osoblja, znatno bi se smanjila mogućnost nepožljenih situacija.
S druge strane, kritičari upozoravaju na potencijalne probleme. Djeca bi se mogla osjećati zatvoreno i manje slobodno, što može negativno utjecati na njihovu svakodnevicu.
Psiholozi upozoravaju da bi prekomjerno naglašavanje sigurnosnih prijetnji moglo izazvati nelagodu kod djece. Prema stručnjacima za dječju psihologiju potrebno je pronaći balans između sigurnosti i slobode.
Dok rasprave o ovoj temi traju, jasno je da pitanje sigurnosti u školama zaslužuje ozbiljan pristup. Kako god bilo, najvažnije je osigurati da školski prostori ostanu mjesta učenja, razvoja i sigurnosti za sve.
Kada je u pitanju Hercegovačko-neretvanska Županije jučer je objavljeno iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i kulture ove županije kako razmatraju dodatne mjere vezane za poboljšanje osiguranja u školama, te podsjetilo kako je formiran stručni tim za izradu Programa mjera prevencije nasilja u odgojno-obrazovnim ustanovama HNŽ-a.
Prema informacijama koje posjeduje Vrisak.info u jednoj školi na području Širokog Brijega angažirano je pomoćno osoblje za tehničke poslove da regulira i evidentira pristup školskim prostorijama, a radi li se o individualnim mjerama ili se to provodi u svim školama pitali smo Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa ŽZH, a odgovor ćemo objaviti naknadno nakon što isti zaprimimo.
Vrisak.info