Teška nesreća potresla je javnost u Bosni i Hercegovini kada je jučer ujutro u postrojenju Rudnika i termoelektrane Gacko (RiTE Gacko) pronađeno tijelo radnika Oljega Kuljića (52), nakon što je nestao tijekom obavljanja radnih zadataka.
Njegovi posmrtni ostaci otkriveni su u kotlu termoelektrane, dok su tragovi krvi pronađeni na transportnoj traci, što dodatno svjedoči o brutalnosti nesreće.
Kako neslužbeno mediji doznaju, Kuljić je posljednji put viđen kada je otišao preuzeti uzorke uglja iz kotlovskog postrojenja.
Sumnja se da je tom prilikom došlo do nesreće, lančanik koji pokreće mlin za mljevenje uglja u prah navodno ga je zahvatio i povukao prema unutrašnjosti mehanizma.
Nesretni radnik, kako su potvrdile njegove kolege, nije se vratio nakon kontrole uzoraka, što je odmah izazvalo uzbunu. Tijelo je pronađeno tek nakon što su pretražene trake i unutrašnjost sistema.
Obitelj ostala bez oba roditelja
Ono što tragediju čini još potresnijom jest činjenica da je Kuljić iza sebe ostavio dvoje maloljetne djece koja su ranije izgubila i majku. Javnost i institucije potresla je vijest o sudbini djece koja su sada, praktički preko noći, ostala bez oba roditelja.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je kako je duboko potresen događajem i izrazio sućut obitelji.
“Upoznat sam s teškom sudbinom njegove obitelji i činjenicom da su, nažalost, dva maloljetna djeteta ostala i bez drugog roditelja”, izjavio je Višković, naglašavajući kako institucije Republike Srpske, Elektroprivreda RS-a i RiTE Gacko imaju obvezu hitne pomoći obitelji.
Zatražena hitna istraga
Višković je zatražio hitnu i temeljitu istragu svih okolnosti pod kojima je došlo do ove nesreće.
“Očekujem da svi nadležni organi što prije utvrde odgovornost i razloge zbog kojih je došlo do tragedije”, poručio je predsjednik Vlade RS.
U međuvremenu, Sindikat radnika RiTE Gacko najavio je da će zatražiti uvid u protokole sigurnosti i zaštite na radu u termoelektrani, budući da se, prema izjavama radnika, često ignoriraju upozorenja o zastarjelosti opreme i nedostatku redovitih tehničkih pregleda.
Problem sigurnosti u energetskom sektoru
Ova nesreća ponovno otvara pitanje sigurnosti na radnim mjestima u rudarsko-energetskom sektoru.
Iako BiH ima zakonski okvir koji regulira zaštitu na radu, sindikati i radnici godinama upozoravaju da se u praksi mjere sigurnosti često zanemaruju zbog pritiska na proizvodnju i štednju na održavanju opreme.
Prema izvještaju Agencije za sigurnost rada BiH iz 2023. godine, sektor rudarstva i energetike svake godine bilježi između 20 i 30 ozbiljnih ozljeda na radu, od čega je nekoliko s fatalnim ishodom.
U mnogim postrojenjima oprema je stara više desetljeća, a modernizacija se odvija sporo i neujednačeno.
Vrisak.info