Podatke o novčanim doznakama iz inozemstva vodi Središnja banka Bosne i Hercegovine.
Procjene novčanih doznaka iz inozemstva za sva četiri kvartala 2018. godine iznosi 2.671 milijun KM. Međutim, procjena ukupnih transfera iz inozemstva, koji uključuju i inozemne mirovine, za 2018. godinu iznosi 3.911 milijuna KM.
Procjene Svjetske banke o novčanim doznakama iz inozemstva za Bosnu i Hercegovinu u 2019. godini iznose 3 milijarde i 703 milijuna KM.
Prema podacima Svjetske banke za 2019. godinu, učešće novčanih doznaka u BDP-u Bosne i Hercegovine je 10,5%, što Bosnu i Hercegovinu stavlja na 5. mjesto u Europi po visini udjela novčanih doznaka u BDP-u.
Najviše novca stiglo je ovim putem iz Njemačke i Austrije, slijede SAD, Slovenija , Švicarska, Švedska…
Samo u devet mjeseci prošle godine rodbina je u BiH poslala – 2, 7 milijardi, koliko je poslala tijekom cijele 2018. godine.
Poređenja radi, ovaj iznos je čak četiri puta viši od iznosa ulaganja u BiH u tom razdoblju!
Nadalje, ne treba zaboraviti ni novac koji uđe u zemlju putem “neformalnih” novčanih transfera odnosno sustavom “iz ruke u ruku”.
Neke procjene govore da ti iznosi dostižu brojke onog registriranog u platnom prometu, a služe uglavnom za plaćanje računa, kupovinu hrane i ostale troškove u domaćinstvima, dok se rijetko koriste za ulaganja u neki biznis.
U službene brojke nisu uključena ni sredstva koja dijaspora u ljetnim danima, tijekom boravka u BiH, potroši u našoj zemlji.
2020. godina je po mnogo čemu “specifična” i ekonomski izazovna pa tako za očekivati je da će 2020. godina biti rekordno niska po učešću dijaspore u službenim financijskim tokovima BiH.
Situacija u našoj zemlji je takva da nam doslovno trebaju novci iz dijaspore a koliki su oni stvarno bili znati ćemo tek sljedeće godine.
Smanjenje po osnovu stavki novčanih doznaka iz inozemstva će svakako dovesti do dodatnog pada potrošnje. Oporavak ekonomije će trajati godinama.
Vrisak.info