Bojkot trgovina, koji je krenuo kao reakcija na visoke cijene i najave novih poskupljenja u trgovačkim lancima poput Tommyja, Konzuma, Spara, Lidla, Kauflanda i Plodina, jučer je poprimio znatno šire razmjere.
Prema podacima do 16 sati koje je objavila Porezna uprava, ukupni promet je pao za 29% u odnosu na prošli petak, dok je iznos računa također manji, za 31 posto.
No, ono što najbolje pokazuje koliko su se Hrvati odazvali bojkotu su podaci za djelatnost trgovine na malo koji obuhvaćaju svu trgovinu osim prodaje automobila i motocikala. Prema njima je broj računa pao za 43% u odnosu na prošli petak, a iznos računa za čak 50 posto.
Građani nisu masovno bojkotirali samo trgovine hranom, šoping-centri su izgledali neprepoznatljivo
Zanimljivo je da su građani nezadovoljstvo izrazili ne samo prema trgovinama hranom već i prema drugim vrstama trgovina, što se jasno moglo vidjeti u praznim šoping-centrima, poput onih u Zagrebu.
U zagrebačkim šoping-centrima ovoga petka nisu bile poluprazne samo trgovine mješovitom robom već i one s drugom vrstom robe, poput modnih trgovina, dućana s opremom za dom i tech trgovina.
Bojkot se prelio na sve vrste trgovina
U većini trgovina zatekli smo samo zaposlenike, koje smo u nekim slučajevima morali i potražiti. Većinom su slagali police, pospremali ili razgovarali međusobno. Nešto posjetitelja u centru je bilo, ali rijetko tko je nosio vrećice u rukama ili obavljao kupnju. Najveći broj ljudi okupio se u kafićima, no atmosfera ni tamo nije bila kao inače, navode s Index.hr.
Nezadovoljstvo građana visokim cijenama jučer je bilo vidljivo na svakom koraku kad je riječ o trgovinama. Bojkot se nije zadržao samo na trgovinama hranom, odnosno na marketima i supermarketima, nego se preletio i na sve druge vrste trgovina.
Vrisak.info