U najvećem broju europskih zemalja broj stanovnika u posljednjih se deset godina povećao. Ipak, ima i onih sa zabrinjavajućom stopom pada, među kojima je i Bosna i Hercegovina. Brojke otkrivaju demografske promjene u europskim državama u razdoblju od 2005. do 2024. godine.
Na karti su označene stope rasta i pada broja stanovnika u postocima za svaku zemlju. Najveći rast bilježe Malta (+40%), Irska (+30%), Turska (+26%) i Švicarska (+21%), dok su najveće padove doživjele Moldavija (-33%), Litva (-17%), Rumunjska, Srbija, BiH (-11%) i Hrvatska (-10%), piše Večernji list BiH.
Zanimljivo je spomenuti kako Njemačka, koja je među najčešćim odabirom kada su u pitanju migracije stanovnika zemalja jugoistočne Europe, u posljednjih dvadeset godina bilježi tek 1 posto povećanja broja stanovnika, dok je, primjerice, susjedna Austrija u plusu 12 posto, a Slovenija šest posto.
Rast broja stanovnika u razvijenijim europskim zemljama i istodobno smanjenje u zemljama jugoistočne Europe uzročno su posljedični s obzirom na to da veliki broj stanovnika Njemačke, Francuske, Švicarske, Irske… čine upravo oni rođeni u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini…
Kada je riječ o migracijama iz Bosne i Hercegovine, one su se značajno pojačale od 2013. godine, a zabrinjava činjenica kako se veliki broj stanovnika odselio trajno. Naime, u posljednjih dvadeset godina državljanstva BiH odreklo se čak 93.210 osoba. Uz učestale migracije, tu je i “bijela kuga”, koja predstavlja jedan od ključnih problema ove zemlje.
Samo u Federaciji BiH u prošloj godini rođeno je 15.375 djece, dok je u istom razdoblju umrlo 20.195 osoba, tako da je prirodni prirast stanovništva u tom razdoblju bio -4820. Negativan prirodni prirast zabilježen je u čak devet županija, a jedina koja je imala veći broj rođenih od umrlih je Županija Zapadnohercegovačka. U toj županiji rođeno je 922 djece, a umrla je 741 osoba, čime je u plusu za 181 stanovnika.
Pozitivan prirodni prirast ova županija jedina je bilježila i u 2023. godini. Rezultat je to brojnih demografskih mjera koje ova županija s jedinicama lokalne samouprave provodi posljednjih godina. Situacija bi, prema procjenama, u idućem razdoblju mogla biti još i gora. Procjene Ujedinjenih naroda pokazuju kako će BiH i Albanija do 2050. godine izgubiti više od 20 posto svojih stanovnika.
Umjesto prošlogodišnjih 16,977.000, zapadni Balkan će 2050. imati 13,975.000 stanovnika. Istaknuto je da će Srbija biti na najvećem gubitku u apsolutnim brojevima, dok će BiH i Albanija najviše izgubiti gledano u postocima.
ŽZH jedina u Federaciji BiH ima pozitivan prirodni priraštaj
Vrisak.info