Prag siromaštva u Hrvatskoj za samce iznosi 617 eura, što znači da dvije trećine umirovljenika živi ispod te granice jer nemaju toliku mirovinu.
Novi Zakon o mirovinskom osiguranju trebao bi stupiti na snagu 1. srpnja 2025. godine, a iz Vlade Republike Hrvatske vjeruju da će predložene mjere doprinijeti povećanju razine adekvatnosti mirovina svih umirovljenika, što je jedan od glavnih prioriteta ove Vlade.
Pored promjene načina usklađivanja mirovina, povećanja dodanog staža sa 6 na 12 mjeseci, uvođenja godišnjeg dodatka umirovljenicima te redefiniranja tzv. bonifikacije za umirovljenje nakon propisane starosne dobi, iz Vlade najavljuju i dodatno povećanje najniže mirovine, dodatno povećanje invalidske mirovine, te ukidanje tzv. penalizacije za prijevremenu starosnu mirovinu s navršenih 70 godina života, piše Dnevno.hr.
Umirovljenici u jednom zagrebačkom domu za starije osobe za Treću dob podijelili su svoja mišljenja o najavljenim izmjenama zakona o mirovinskom osiguranju. Iako Vlada obećava da će ove izmjene poboljšati njihov materijalni standard, mnogi smatraju da se život umirovljenika u Hrvatskoj neće značajno promijeniti.
Mirovine će rasti nekoliko eura
“Mirovine su male, teže je nego li je bilo. Krpamo se”, kaže Zvonko Anić s kojim se slaže i njegova supruga Biserka, dodajući da se krpaju zahvaljujući skromnom životu i onomu što su uštedjeli tijekom života.
Skromnost kao ključ preživljavanja postala je svakodnevica mnogih umirovljenika, a čini se da će se taj obrazac nastaviti i nakon što najavljene promjene u mirovinskom sustavu stupe na snagu. Kritičari zakona smatraju da će mirovine rasti samo za nekoliko eura mjesečno, konkretno za nešto više od tri eura prema novoj formuli usklađivanja.
Prema novom prijedlogu, umirovljenici bi trebali dobiti jednokratni dodatak umjesto trinaeste mirovine, no ta promjena nije izazvala veliko oduševljenje među njima.
Dodatni staž za majke
Pored svega navedenoga, prijedlog zakona sadrži i kontroverzne odredbe vezane uz dodatni staž za majke. Ovisno o godini umirovljenja, neke majke bi mogle dobiti šest mjeseci, druge 12, a neke ni jedan mjesec dodatnog staža.
Stručnjaci ovu odluku smatraju diskriminatornom, a analitičar mirovinskog sustava Željko Šemper već je zatražio da se provede ocjena ustavnosti ove odredbe.
Iako bi najviše koristi mogli imati umirovljenici čije su mirovine godinama bile penalizirane, do promjena će doći tek za one koji su stariji od 70 godina. Ovi umirovljenici mogli bi očekivati povećanje mirovine od čak 55 eura mjesečno.
“Sada imamo šest kategorija penaliziranih mirovina, od 6 do 20,4 posto. Tražimo da se penalizacija ujednači na 9 posto za sve umirovljenike, a posebno smatramo da bi je trebalo ukinuti za sve koji navrše 65 godina”, izjavio je Igor Knežević iz Sindikata umirovljenika Hrvatske.
U mirovinu zbog otkaza
Oni umirovljenici koji su morali ići u prijevremenu mirovinu zbog gašenja radnih mjesta, smatraju da je zakon posebno nepravedan prema njima, jer nisu imali izbora, dok su oni koji su odlučili sami otići u prijevremenu mirovinu imali bolje uvjete.
Novim izmjenenama zakona također se predviđa povećanje najnižih i invalidskih mirovina. Najniže mirovine bi se povećale za samo 12 eura, dok bi invalidske mirovine rasle za oko 46 eura. Mnogi umirovljenici smatraju da ova povećanja neće značajno poboljšati njihov životni standard.
Iako Hrvatska bilježi značajan rast BDP-a i povećanje kreditnog rejtinga, umirovljenici se i dalje nalaze među najvećim gubitnicima u društvu. S obzirom na to da je inflacija u zemlji najveća u Europskoj uniji, a udio prosječne mirovine u prosječnoj plaći najniži, mnogi smatraju da se stvarni problemi umirovljenika ne rješavaju, unatoč obećanjima o većim mirovinskim primanjima.
Ako primate mirovinu iz Hrvatske stiže vam dodatak, evo koliki
Vrisak.info