Vremena se mijenjaju i to se možda najviše osjeti u pogledu tehnologija pametnih telefona.
U prošlosti su postojala neka obilježja, koja su se smatrala uobičajenima za pametne telefone. Stvari kao što su odvojiva baterija, pa čak i utor od 3.5 mm za slušalice smatralo se nečim sasvim normalnim.
No kako vrijeme prolazi, tako se sve više i više toga uklanja sa pametnih telefona.
Proizvođači koriste različita opravdanja za te svoje postupke, no bez obzira na opravdanja, idemo vidjeti pet stvari ili obilježja, koja nikada nisu trebala biti uklonjena sa pametnih telefona, prenosi PC Chip.
Odvojiva baterija
Sjećate se kada smo mogli jednostavno zamijeniti bateriju na našim pametnim telefonima? Posljednji Samsungov flagship s takvom opcijom bio je Galaxy S5. Mogućnost skidanja stražnjeg poklopca i ubacivanja pune baterije bilo je sjajno, čak i ako to nije toliko korisno u 2025. godini.
Telefoni sada dolaze s ogromnim baterijama i nevjerojatno velikim brzinama punjenja, tako da nam ova mogućnost (navodno) više nije potrebna. Osim toga, s integriranom baterijom, proizvođači sada isporučuju elegantnije telefone s IP68 vodootpornim ocjenama i slične stvari.
No bez obzira na sve, ova mogućnost i dalje nedostaje. Uostalom i Galaxy S5 bio je vodootporan po certifikatu IP67.
Baterija koju može zamijeniti korisnik nije samo pogodnost; također se radi o dugovječnosti. Planirano zastarijevanje stvarna je stvar. Proizvođači ne žele da možete lako zamijeniti staru bateriju koja ne drži punjenje nakon 3-4 godine. Ne, žele da nakon 3-4 godine kupite novi uređaj.
Postoji nekoliko marki koje još uvijek rade na stari način. Fairphone 5 možete dobiti s popravljivim dizajnom i izmjenjivom baterijom. Drugi uključuju HDM Skyline ili Samsung Galaxy XCover 6 Pro. Samo nemojte očekivati premium i vrhunsko iskustvo.
Odlični prednji zvučnik (ili zvučnici)
Koliko često uhvatite donji dio telefona u nadi da će to pojačati zvuk? Naši telefoni postaju sve veći, viši i naizgled čvršći no neke stvari kao da su gore u odnosu na prije pet ili više godina. Na primjer, trajanje baterije i kvaliteta zvuka.
Tko se sjeća HTC One M7, s njegovim zapanjujućim metalnim dizajnom i masivnim dvostrukim prednjim zvučnicima? Tvrtka se čak udružila s Beats Audio.
Zvuk na tom telefonu je bio odličan. No, s masivnim zaslonima od ruba do ruba i slično, nema mjesta za velike zvučnike. Jer kada bi htjeli i Samsung i Apple i Google mogli bi ponuditi bolje od onoga što trenutno dobivamo.
Većina telefona ima zvučnik s donje strane s malim kuglicama od pjene kako bi zvuk bio potpuniji, a slušalica može služiti i kao drugi zvučnik. No, kvaliteta zvuka i dalje je iskreno govoreći slaba točka na gotovo svakom telefonu.
LED obavijesti
Naši nam pametni telefoni odvlače pažnju kao i uvijek, s uvijek uključenim zaslonima (AOD) koji nas mame kako bismo ih ponovno uzeli u ruke i listali sadržaj sa društvenih mreža.
Stvari ipak nisu uvijek bile takve. Nedostaju LED diode obavijesti, koje su omogućavale trenutno gledanje i obraćanje pozornosti na to postoji li kakva obavijest bez uključivanja telefona. Mogućnost AOD želi biti za tu namjenu, ali to nije isto.
Zašto? Iz jednostavnog razloga.
Pametni telefoni su imali malu LED diodu negdje u kutu koja bi svijetlila za obavijesti. Neki modeli čak su imali RGB LED, tako da su korisnici mogli prilagoditi boju za određene aplikacije.
Mogućnost povećanja memorije sa microSD karticama
Telefoni su vrlo skupi, barem većina njih, pogotovo oni srednjeg i visokog razreda. Ako želite dovoljno prostora za pohranu za sve svoje omiljene aplikacije, igre i videozapise ili ako ne želite brinuti o tome koliko memorija su vaše fotografije popunile, morat ćete dodatno platiti za model s više prostora za pohranu.
Bilo bi super kada bi se još uvijek mogao kupiti pametni telefon od 256 GB i onda ubaciti microSD karticu od 512 GB. Radili smo to godinama sa svojim starim Samsung telefonima, no naravno, na novim modelima to ne možete raditi. Sada smo prisiljeni na skupe modele veće pohrane ili mjesečnu pretplatu za pohranu u oblaku.
Više inovacija kod izgleda i dizajna i perjanice manjih dimenzija
Danas gotovo da i ne možete pronaći pametni telefon dimenzija ispod 6.5 inča, dok ste prije pet i malo više godina mogli pronaći i pametni telefon ispod 6 inča.
Na primjer, Galaxy S9 iz 2018. ima zaslon dimenzije 5.9 inča i u usporedbi s današnjim S25 modelom izgleda majušno, ali istina, širi je.
Danas gotovo da nema pametnih telefona, pogotovo ne u Android taboru, za kojeg biste mogli reći da je kompaktan. Čak i ovi koji jesu kompaktni, kao što su Galaxy S24 i S25 su u usporedbi s pametnim telefonima otprije 6-7 godina glomazni.
No tako je kako je. Postavlja se samo pitanje do kojih dimenzija će ići veličine pametnih telefona i hoćemo li zaista za koju godini imati doslovne tablete umjesto pametnih telefona u našim džepovima i torbama.
Vrisak.info