Istina, nitko vas ne sili da koristite originalni punjač, no vrijedi uzeti u obzir i činjenicu da vas jedna pogreška može koštati odlaska do servisa. Ono što je važno je da znate uređaj za koji je punjač napravljen.
Naravno, uvijek možete kupiti krivi, no to je uglavnom vaša krivica. Ono kod čega se možete prevariti pri kupnji jeftinog punjača je njegova kompatiblinost – zato jer postoji određena šansa da on neće biti kompatibilan s vašim mobilnim uređajem ili žicom. U svakom slučaju, bacite pogled na paket punjača i provjerite za koje je uređaje napravljen. Ako kupite adapter koji ima previsoku ili prenisku voltažu, postoji šansa da će oštetiti vaš telefon.
Korištenje takvog punjača može skratiti životni vijek vašem uređaju ili uzrokovati probleme pri njegovom radu.
Dobro provjerite pakiranje uređaja
Kako možete saznati da ste kupili pravi adapter za vaš uređaj? Samo pogledajte s čime sve dolazi u pakiranju. Jedan vrlo učestali način na koji krivotvoreni proizvodi dolaze na tržište je bez pakiranja – ako svoj novi punjač ne dobijete zajedno sa uputstvima, velike su šanse da su vam podvalili niskokvalitetni ili oštećeni proizvod.
Ne brinite – većina normalnih korisnika zanemarit će pakiranje zato jer im za punjenje uređaja ne trebaju uputstva, no vodite računa da kvalitetni proizvodi većinom dolaze u kakvoj-takvoj ambalaži.
Ako vaš novi punjač stigne u ambalaži, pripazite na greške u njezinom dizajnu. Ako proizvod nije autentičan, pakiranje će imati grafičke greške poput neuredno prelomljenog teksta ili pikseliziranih lotogipa.
Ne oslanjajte se na oznake o kontroli kvalitete
Zašto su knjižice s uputstvima važne? Zato jer tamo možemo pronaći oznake za kontrolu kvalitete. Karakteristični ‘CE’ zavisi o zemlji u kojoj ste kupili uređaj, kao i zemlji njegovog podrijetla.
Naravno, nitko nikome ne brani da u lažna uputstva jednostavno zalijepi certifikat. Lako ih je falsficirati, a slike certifikata u visokoj rezoluciji mogu se pronaći po cijelom Googleu.
Pri provjeri ambalaže provjerite dolazi li uređaj detaljnim uputstvima o sigurnom korištenju, naponu i eventualnom bacanju u otpad. Neki lažnjaci izbjegavaju znakove upozorenja zato jer znaju da korisnici puno češće samo traže oznake za kontrolu kvalitete.
Provjerite težinu punjača
Lažni punjači proizvode se po smiješno niskim cijenama, što znači da postoji velika šansa da uređaj neće doći sa svim komponentama kao i original. Neki lažni punjači nemaju niti ugrađen osigurač.
Tim rečeno, originalni ili ispravni punjači obično su malo teži od lažnih. Ovo čak možete provjeriti ako držite original u jednoj, a lažnjak u drugoj ruci te ih usporedite.
Punjači su, usporedbe radi, teški od 56 do 113 grama, s time da je minimalna težina 40 grama.
Što napraviti ako dobijete lažni punjač?
Kratki odgovor? Ne koristite ga. Možda ćete oštetiti telefon, a možda ćete uzrokovati i požar.
Odite do prodavača od kojeg ste kupili punjač i dajte im do znanja da u je rikeč o krivotvorenom proizvodu. Ako ste uređaj kupili online, recite prodavaču da se radi o lažnom proizvodu. Ako vam prodavač ne odgovori, prijavite ga nadležnoj službi za korisnike.
Ako ni to ne pomogne, uvijek možete poslati pismo udruzi za potrošače…
tportal.hr