Prije nekoliko dana Večernji list je pisao da je zimska nogometna stanka u Wwin ligi BiH bila kraća nego ikad, ni dva mjeseca.
Danas pišu kako je i zimski prijelazni rok trajao “nikad kraće”, samo 27 dana. Taj je prijelazni rok bio prilično bogat i uzbudljiv, sadržajniji nego, recimo, ljetos ili prošle zime. Ovdje mislimo na veliki broj imena ili igrača koji su bili u fokusu, negdje odlazili ili odnekud dolazili, piše Večernji list BiH.
Ako pođemo od financijskih mogućnost wwinligaša, jasno je da u BiH nema klubova koji mogu kupiti nogometaše milijunskih vrijednosti. To i ne bi bila greda – kada bi bili u mogućnosti i prigodi prodati svoje “obiteljsko blago” za neki velik novac. Nema veze što klubovi iz bh. lige “navijaju” sami za sebe da rasprodaju sve igrače koje netko želi kupiti za koliko-toliko pristojnu svotu, ali to im rijetko kad polazi za rukom.
Tu ne mislimo na iznose kojima barataju klubovi i menadžeri u ligama Petice, čak ni ligama kao što je nizozemska, belgijska, turska, portugalska ili neke druge jače lige na istoku, jugu ili zapadu kontinenta. Dok klubovi iz zemalja Lige petice rijetko kad imaju “roster” vrijedan manje od 100 milijuna eura, oni najjači klubovi i više od milijardu eura, ovi iz BiH su prava nogometna sirotinja.
Ukupna vrijednost svih nogometaša iz svih 12 Wwin svlačionica je 65,190.000 eura, što je ukupno znatno manje od godišnje neto zarade već ostarjelog Cristiana Ronalda! Ipak, ukupna vrijednost bh. klubova narasla je za nekoliko milijuna eura u odnosu na iznos iz studenoga lani. Kada bismo govorili o klupskim vrijednostima, onda je treće s ljestvice Sarajevo, po procjenama Transfermarkta, najvrjedniji bh. klub – 11,680.000 eura.
Ako netko misli da je ta vrijednost loše procijenjena ili netočna na neki drugi način, taj netko možda je u pravu, ali u svijetu nogometa nema agencije kojoj se više vjeruje od Transfermarkta. Zato, vjerujmo ono što nam Transfermarkt servira, drugo nam ne preostaje.
Vodeći Zrinjski i drugi s ljestvice Borac vrijede podjednako, po 9,250.000 eura. Slijedi Željezničar, čiji nogometni “arsenal” vrijedi ukupno 6,350.000 eura. Na listi Transfermarkta peti klub po vrijednosti u Wwin ligi je Velež. Ukupna vrijednost Veležovih kandidata za nastup u prvoj jedanaestorici je 5,600.000 eura.
Šesto mjesto na ovoj ljestvici pripada Širokom Brijegu s 4,630.000 eura. Slijedi, malo iznenađujuće, dobojska Sloga Meridian, čija je ukupna vrijednost 4,030.000 eura.
Bijeljinski Radnik novak je u ovogodišnjem prvenstvu, ali je jedan od kandidata za selidbu. Bijeljinski igrački kadar procijenjen je na 3,900.000 eura i vrjedniji je od kadra Posušja (3,500.000), Igmana (3,230.000), GOŠK-a (1,970.000) i “lampaša” Slobode (1,800.000). Najvrjedniji pojedinac u ligi naglo je, gotovo preko noći, postao Nidal Čelik, mladi igrač Sarajeva, koji teško da je još kupio pribor za brijanje jer ima tek malo više od 18 godina.
Debitirao je za Bordo tim prošlog ljeta sa 17 godina i dva mjeseca, ali je uskoro postao standardni zadnji branič (po potrebi desni bek) te mu je povjerena i kapetanska vrpca. Brzo je dobio i poziv za najbolju bh. reprezentaciju. Za njegove usluge zainteresirao se ugledni francuski Lens. Nakon pregovora, Francuzi su klubu s Koševa istresli torbu s 2,500.000 eura ili više od 5,000.000 sve manje vrijednih KM.
Statističari svega i svačega tvrde da je Čelik postao najskuplji igrač iz BiH od dana kada je ta država postala samostalna. Susjed s Grbavice također je u izlogu imao igrača velike vrijednosti Saudijca Abdulmalika Al-Jabera.
Po medijima su kružile goleme svote koje su prelazile 4,000.000 eura ili 8,000.000 KM, koje su nudili bogati engleski, francuski, turski i saudijski klubovi, a Željezničar se (kao) “nešto nećkao” i povećavao svotu za koju bi prodao ofenzivnog veznjaka. Teško je reći ima li u toj priči istine ili je riječ o vještoj reklami, ali istekom prijelaznog roka u BiH priča o prodaji Al-Jabera naglo je nestala.
Trenutačno najvrjedniji igrač u BiH je, nakon Čelikova odlaska, Giorgi Guliashvili (23 g., Sarajevo, po Transfermarktu najskuplji igrač u Wwin ligi s 1,500.000 eura), vodeći na ljestvici strijelaca s 12 pogodaka.
Kad je zanimanje za njega naraslo, Sarajevo je s njim produljilo ugovor do ljeta 2028. Nastavi li spretni Gruzijac tresti mreže, Sarajevo (i Giorgi) dobro će napuniti džepove.
Vrijednost bi mu mogla narasti i na više od 5,000.000 eura, tvrde upućeni. Drugi s liste strijelaca, napadač Zrinjskog Nardin Mulahusejnović, po Transfermarktu, vrijedi “samo” 800.000 eura. Njemu su neki menadžeri (pisalo se, i Hajdukovi), dugo “namigivali”, ali on i dalje nosi majicu Zrinjskog.
Mostarci ga ne bi prodali “tek tako”, ali Hajdukova je blagajna (kažu) prazna, bivši klupski topnik Nemanja Bilbija nije u osobitoj formi nakon duge stanke zbog ozljede, a godine pomalo “stišću”.
Zrinjski je ljetos kupio niz zanimljivih igrača raznih sklonosti i mogućnosti, osobito u igri prema naprijed, kao što su: Tonči Majić (18 g. – posudba iz Dinama), Karlo Abramović (krilo), Jakov Pranjić (krilo, napad)… No, otišao je korisni i svestrani Mario Ćuže u J. Koreju, tu je i transfer Josipa Ćorluke u Poljsku… Borac se “riješio” Nikole Srećkovića, Esmira Hasukića, Aleksa Pihlera, Petra Karaklajića, Dina Skorupa (Sepsi – Rumunjska)…
Zamalo je prodao i braniča Barta Maijersa i napadača Đorđa Despotovića te mladog Davida Vukovića. Kupio je iz Željezničara “veznjaka” Amira Hiroša. Sarajevo se, uz Čelika, “riješilo” i Nemanje Anđušića (prešao u Radnik) te Crnogorca Miloša Đuričkovića. Velež je doveo ljevokrilnog ofenzivca Samira Pidru te francuskog napadača Frantza Pierrota (25). Široki je iz Slobode doveo Filipa Mekića (lijevi bek), vratara Renata Josipovića (povratnik iz Rudeša), brazilskog veznjaka Marchiea Rodrigueza, povratnika na Pecaru iz Čelika – braniča Lovru Musu (25) te još jednog vratara – Marina Topića, koji je prošao školu Bayerna…
GOŠK je otpustio desetak igrača (Ivan Ikić, Josip Katavić, David Martić, Dan Lagumdžija, Matej Gašpar, Filip Mihaljević…), a doveo nove: Luka Anković, Damir Halilović, Marat Žlibanović, Patrik Bošnjak, Marko Kozina (posudba)…
I Sloga je puno mijenjala. Došla je “legija” igrača od imena, kao što su: Benjamin Tatar, Nikola Mandić, Nemanja Tomašić, Donald Molis, Hamza Ljukovac, Miloš Vranjanin, Alen Dejanović te bivša Zvezdina “zvijezda” Richmond Boakye, u Doboju kažu – najbolji igrač koji im je ikad stigao. Za Posušje je veliki gubitak odlazak Vinka Rozića u Istru te Brune Jenjića.
Radnik je također puno mijenjao pa je iz Sloge doveo Srđana Grabeža, kao i niz poluanonimnih igrača iz Srbije. Sloboda je ostala bez niza igrača koji su jesenas napravili “povijesni neuspjeh”, osvojili su samo dva boda. No, na Tušanj su stigli novi, ne baš osobito poznati. Slično je učinio i Igman, koji je postavio novog trenera Zvezdana Miloševića.
Vrisak.info