Kada neko tko je prehlađen kihne ili zakašlje, u zrak se oslobađaju miljini virusa koji zatim završe na osobama ili okolnim površinama i zbog toga se prehlade brzo šire. Klice se lako prenose putem kontakta rukama, stoga pazite sa kime se rukujete!
Odrasli obično obole od prehlade dva do četiri puta godišnje, a djeca čak do osam puta godišnje! Kada svi u okolini kašlju ili kišu, čini se da je teško izbjeći prehladu, ali postoji nekoliko jednostavnih postupaka kojima u porodici možete spriječiti kontakt s klicama.
- Virus prehlade može ući u tijelo kroz usta, nos ili oči
- Simptomi se obično počinju manifestirati dva do tri dana nakon infekcije
- Umor i nedostatak energije su obično prvi znakovi infekcije
- Prehlada uzrokuje nadraženost i upalu sluznice nosa i grla
- Simptomi uključuju začepljenje nosa ili iscjedak iz nosa, bolove u grlu, kihanje, kašalj, visoku temperaturu, umor i glavobolju
Savjeti za sprečavanje i liječenje prehlade
1. Redovno perite ruke
Klice se mogu prenijeti na ruke kada dodirujete površine.
2. Pokrijte usta
Kada kihnete ili zakašljete, pokrijte usta maramicom i zatim je bacite – time doprinosite sprečavanju širenja infekcije.
3. Izbjegavajte zadimljene prostorije
Izbjegavajte prostorije pune dima. Dim pogoršava simptome prehlade, a osim toga nadražuje disajne puteve i tako povećava podložnost virusima koji uzrokuju infekcije disajnog sistema.
4. Puno se odmarajte
Priuštite si dovoljno odmora. Za vrijeme odmora ljudsko tijelo je sposobnije odbraniti se od infekcija i zbog toga preko dana odvojite nešto vremena za oporavak.
5. Uravnotežena prehrana
Neka vam prehrana uključuje dovoljnu količinu svježeg voća i povrća da poboljšate otpornost i spriječite infekcije.
6. Naspite do vrha!
Dovoljna hidracija je izuzetno važna, stoga popijte najmanje osam čaša vode na dan. Biljni čaj i jako razrijeđen voćni sirup također doprinose dnevnom unosu tekućine.
Vrisak.info