Prema dosadašnjim saznanjima, virus HKU5-CoV-2 već pokazuje znakove brze adaptacije i mogućnost prijenosa na ljude, što izaziva zabrinutost u znanstvenoj zajednici. Njemački mediji, evocirajući sjećanja na lockdown, postavljaju pitanje je li ovo početak novog globalnog zdravstvenog problema.
Iako je još uvijek vrlo malo poznato o ovom virusu, istraživački tim virologinje Shi Zhengli, koja je bila ključna u istraživanju SARS-CoV-2, otkrio je HKU5-CoV-2 kod šišmiša. Iako je soj virusa HKU5-CoV poznat još od 2006. godine, čini se da je sada prošao kroz daljnju evoluciju, piše Fenix Magazin.
U članku objavljenom u znanstvenom časopisu Cell, Zhengli ističe da ovaj virus infiltrira ljudske stanice na sličan način kao koronavirus. Virus već posjeduje receptor koji mu omogućava vezanje za ljudske stanice, što povećava rizik od prijenosa na ljude – bilo izravnim kontaktom ili preko posrednih domaćina.
Iako HKU5-CoV-2 pokazuje sličnosti s koronavirusom, istraživači upozoravaju da ovaj virus više nalikuje opasnom Middle East Respiratory Syndrome Virus-u (MERS), koji uzrokuje teže respiratorne infekcije i ima veći potencijal za smrtne ishode u usporedbi s koronavirusom. U prošlosti je virus prešao sa šišmiša na životinje poput kuna i ljuskavaca, koji su se smatrali posrednim domaćinima prije nego što je prenesen na ljude.
Autori studije napominju da HKU5-CoV-2 već sada pokazuje sposobnost učinkovitog korištenja ljudskih stanica, što ukazuje na njegov visok zoonotski rizik.
Novi podaci sugeriraju da ovaj virus ima veći potencijal za širenje među različitim vrstama živih bića u usporedbi s drugim sličnim virusima.
Iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se precizno odredio stvarni rizik od prijenosa virusa na ljude, ovo otkriće naglašava važnost kontrole zoonotskih bolesti i praćenja virusa u životinjama. Preventivne mjere su ključne za smanjenje rizika od budućih pandemija.
Vrisak.info