Proljetne alergije svake godine pogađaju milijune ljudi, uzrokujući kihanje, curenje nosa i svrbež očiju. U ovom tekstu saznajte kako prepoznati simptome, smanjiti izloženost peludi i olakšati tegobe.
Sezona alergija preuzima scenu
Dok se opraštamo od vrhunca sezone prehlada i gripe, dolazi vrijeme proljetnih alergija. Peludna groznica, alergijski rinitis i alergija na pelud postaju sve izraženiji problemi. Ove alergije svake godine traju duže i postaju intenzivnije. I nije to samo vaša mašta, prenosi Kreni zdravo.
Klimatske promjene i dulje sezone alergija
Stručnjaci iz CDC-a i Američke zaklade za astmu i alergije tvrde da klimatske promjene pogoršavaju sezonske alergije. Više temperature uzrokuju dulje razdoblje rasta biljaka koje oprašuju. To znači više peludi u zraku.
Promjene u klimi remete prirodni ciklus cvjetanja u proljeće. Neka područja sada poliniraju ranije, dok druga kasnije. To je objasnio Frederic Bertley, predsjednik Centra za znanost i industriju (COSI), za Healthline.
U zadnjih nekoliko godina povećava se broj alergijskih reakcija u svim dobnim skupinama.
Koliko ljudi pati od sezonskih alergija?
Više od 25% odraslih i oko 20% djece u SAD-u pati od sezonskih alergija. Ekonomski troškovi povezani s alergijama premašuju tri milijarde dolara godišnje.
Kako smanjiti izloženost alergenima u domu
- Minimiziranje kontakta s peludi ključno je za sprječavanje simptoma. Održavanje doma bez alergena može značajno poboljšati kvalitetu života.
- Zatvorite prozore – tijekom sezone alergija držite prozore i vrata zatvorenima. Iako svježi zrak može biti ugodan, otvoreni prozori unose pelud u dom.
- Koristite HEPA filtre – ako možete, ugradite HEPA filtre u klima uređaj ili HVAC sustav. To pomaže u smanjenju peludi i drugih alergena u zraku.
- Redovito čišćenje – održavanje čistoće smanjuje količinu alergena u kući. Redovito brišite prašinu, usisavajte i perite površine. Kućni ljubimci također mogu unositi pelud, pa ih je požljno redovito kupati.
- Perite ruke – pelud se može zadržati na rukama, kao i virusi. Učestalo pranje ruku sprječava kontakt s osjetljivim područjima poput očiju, nosa i usta.
Kako ograničiti izloženost peludi na otvorenom
Ako planirate provoditi vrijeme vani, pelud može pogoršati simptome. Evo nekoliko savjeta kako smanjiti rizik:
- Pratite razine peludi – Provjerite lokalne prognoze kako biste isplanirali izlazak.
- Tuširajte se nakon boravka vani – Pelud se nakuplja na koži i odjeći, pa se preporuča tuširanje i pranje odjeće.
- Izbjegavajte izlazak kada su razine peludi visoke – Ako imate jaku alergijsku reakciju, ostanite unutra kad je pelud u zraku na vrhuncu.
- Koristite lijekove protiv alergija – Postoje različite opcije, od antihistaminika do dekongestiva i kortikosteroida. Za ozbiljne simptome moguća je alergijska imunoterapija.
Što uzrokuje sezonske alergije?
Peludne alergije mogu se javljati tijekom cijele godine, ali su najizraženije u određenim sezonama. Visoke razine peludi u zraku povezane su s cvjetanjem određenih biljaka:
- Proljeće – Pelud drveća
- Ljeto – Pelud trave
- Jesen – Pelud korova
Alergije nastaju kao imunološka reakcija na pelud. Dr. Tania Elliott iz Američkog koledža za alergije, astmu i imunologiju objašnjava da svatko reagira drugačije. Netko može biti osjetljiv na pelud trave, ali ne i na pelud drveća.
Simptomi sezonskih alergija
Najčešći simptomi sezonskih alergija uključuju:
- Kihanje
- Curenje ili začepljen nos
- Vodene i svrbež očiju
- Svrbež sinusa, grla ili ušnih kanala
- Začepljenje ušiju
- Postnazalni iscjedak
Ako vam proljetne alergije ometaju svakodnevni život, obratite se liječniku. S pravim mjerama možete uživati u proljeću bez kihanja i neugodnih simptoma.
Vrisak.info