Kad nas muče različite tegobe bilo da se radi o žgaravici, problemima s probavom, začepljenim sinusima ili infekcijama mokraćnog sustava rijetko tko pomisli na pitanje: “Jesam li noćas pravilno spavao?” Međutim, prema riječima Lise Artis, stručnjakinje za spavanje iz britanske organizacije The Sleep Charity, možda je upravo položaj tijela tijekom sna ključan za brži oporavak.
Artis tvrdi kako način na koji spavamo može imati direktan utjecaj na rad probavnog i mokraćnog sustava, ali i na disanje kroz nos. Drugim riječima, jastuk i madrac mogu postati vaš prirodni saveznik ako ih znate koristiti na pravi način.
Lijevi ili desni bok?
Osobama koje pate od zatvora i sporije probave preporučuje se spavanje na lijevoj strani. Taj položaj koristi prednost gravitacije kako bi se sadržaj lakše kretao iz tankog u debelo crijevo.
Nasuprot tome, oni koji se bore s učestalim pražnjenjem crijeva i proljevom mogu imati koristi od spavanja na desnom boku, jer se time usporava prolaz sadržaja i može pomoći kod zadržavanja, prenosi Klik.
Refluks? Žgaravica? Rješenje je lijevi bok
Kod osoba koje imaju problema sa želučanom kiselinom i refluksom, ponovno se preporučuje lijevi bok, posebno ako je gornji dio tijela lagano podignut. Time se smanjuje mogućnost vraćanja kiseline u jednjak. Spavanje na desnoj strani, upozorava Artis, može pogoršati simptome.
Urinarne infekcije i osjetljivo područje
Kod infekcija mokraćnog sustava, važno je izbjegavati položaje koji vrše pritisak na mjehur. Preporučuju se fetalna poza ili ležanje na leđima s blago razmaknutim nogama. Također, savjetuje se izbjegavanje uskog donjeg rublja, osobito tangi, jer bakterije poput E. coli mogu lako migrirati tijekom noći s tkanine na osjetljivo područje.
Bubrežni kamenci? Ne spavajte uvijek na istoj strani
Ako imate sklonost stvaranju bubrežnih kamenaca, pripazite na to da ne spavate uvijek na istoj strani. Istraživanje Sveučilišta u Kaliforniji otkrilo je da se kamenac često pojavljuje upravo u bubregu na strani tijela na kojoj osoba najčešće spava.
Začepljen nos i bolno uho – što učiniti?
Kod začepljenog nosa, idealan položaj je poluuspravan – ležanje na leđima uz pomoć više jastuka, kako biste postigli nagib od otprilike 45 stupnjeva. Tako sprječavate da sluz curi niz grlo i izaziva kašalj. A kod upaljenog uha, preporuča se položaj s bolesnim uhom okrenutim prema gore, kako bi se omogućilo izlaženje tekućine i brže zacjeljivanje.
Trbuh? Najgori položaj kod prehlade
Spavanje na trbuhu, upozorava Artis, treba izbjegavati kod prehlade ili respiratornih infekcija, jer dodatno otežava disanje. Osim položaja, ključan je i sam kvalitetan san. Tijelo se najbolje obnavlja i bori protiv infekcija upravo tijekom dubokog sna.
Iako se preporučuje osam sati sna, stvarnost je često drukčija. Primjerice, prosječan Britanac uspije spavati svega šest i pol sati – što je nedovoljno za ozbiljniji oporavak organizma.
Zato i male promjene, poput zamjene položaja ili udobnijeg donjeg rublja, mogu značajno pridonijeti bržem oporavku. Iako vam ne garantiraju čudesno ozdravljenje preko noći – štetiti sigurno neće.
Sljedeći put kad legnete, ne mislite samo o snovima – već razmislite na kojoj strani ih sanjate.
Vrisak.info