Orezivanje aronije je jedan od osnovnih tretmana biljke s ciljem da se stanje grmovi i otklone slabe i oštećene stabljike. Prva rezidba obavlja se ubrzo nakon sadnje
Kada se ukorijenjena mladica izvadi iz rasadnika njen se korijenski sustav mora značajno skratiti jer postoji rizik da, ako je prvo proljeće suho, korijenski sustav neće moći snabdjeti vodom neskraćene nadzemne dijelove. U tim slučajevima dolazi do odumiranja mladice. Stabljike aronije orezuju na visinu 10 – 15 cm od tla.
Drugi razlog za orezivanje aronije je sprječavanje cvjetanja u prvoj godini uzgoja. Rezanjem stabljika ubrzo nakon sadnje možemo biti sigurni da će se grm aronije dobro širiti i proizvesti mnogo novih izdanaka te dati dobar prinos sljedeće godine.
Tijekom sljedećih godina orezivanje aronije se ograničava samo na uklanjanje oštećenih grana i onih koje se križaju. Za grmove aronije poželjno je da nemaju grana starijih od šest godina. Svake godine moramo ukloniti neke od najstarijih grana da bi na njihovom mjestu mogle izrasti nove mladice.
Dakle, pravilno orezivanje aronije treba podrazumijevati ne samo uklanjanje najstarijih grana već i prekomjeran rast novih.
Moramo napomenuti i da pregust grm izraste snažno uvis u potrazi za svijetlom pa se zona roda penje sve više i uskoro stvara problem kod berbe. Pregusto grmlje aronije daje i manje bobice, a neke imaju i slabiju boju.
Često se događa da zbog lošeg orezivanja aronije plantaža treba radikalni tretman pomlađivanja. On se sastoji od ručnog uklanjanja svih starih grana i ostavljanja samo desetak mladih stabljika na svakom grmu.
Pomlađivanje rezidbom je teško i skupo. Nakon tretmana pomlađivanja grmovi će se početi oporavljati proizvodeći velik broj mladih stabljika. Kada planiramo pomladiti plantažu aronije moramo biti spremni sustavno kontrolirati broj mladih stabljika, naročito u prve dvije godine.
Ručni rad prilikom orezivanja aronije je ograničen na korištenje škara za rezidbu da bi otklonili oštećene stabljike.
Vrisak.info