Roditelji se često pitaju koliko je novca potrebno izdvojiti za osnovnu opremu za novorođenče i što im je doista nužno. Vrisak.info je istražio okvirne cijene najpotrebnijih stvari za prvo dijete te donosimo detaljan pregled troškova i savjete kako uštedjeti.
Osnovna oprema za novorođenče
Dječji krevetić i madrac
Krevetić je jedna od prvih stvari koje roditelji kupuju. Ovisno o materijalima, dizajnu i funkcijama, cijena varira. Najjednostavniji modeli mogu se naći već za 250 KM, dok se luksuzniji i funkcionalniji kreću i do 800 KM, gdje cijena ovisi i o obliku krevetića. Uz krevetić dolazi i madrac, koji mora biti kvalitetan i pružati dobru potporu bebi. Cijena madraca može biti između 80 i vrtoglavih 500 KM ukoliko se odlučite za luksuzniji dječji krevetić, ovisno o vrsti i materijalu.
Posteljina za dječji krevetac i dekica
Posteljine za dječji krevetac iznosi između 50 i 110 KM, ovisno o materijalu i proizvođaču, dok dekica za bebu ovisi o godišnjem dobu kad je dijete rođeno i može se kretati od 20-60 KM.
Kolica i autosjedalica
Kolica su jedna od najvažnijih investicija jer ih roditelji koriste svakodnevno. Postoje jednostavniji modeli koji se mogu kupiti za oko 300 KM, dok multifunkcionalni modeli s dodacima, poput autosjedalice i košare za novorođenče, mogu doseći i do 2200 KM. Autosjedalica je zakonski obavezna i neophodna za sigurnost bebe tijekom vožnje. Njene cijene se kreću od 230 KM za osnovne modele pa do 1500 KM za one s dodatnim sigurnosnim značajkama.
Odjeća i pelene
Odjeća za novorođenče često je jedan od najvećih početnih troškova, ali treba voditi računa da bebe brzo prerastu prve veličine. Početni set uključuje bodije, pidžamice, čarapiće, kombinezone, pamučne pelene, ručnik i ruksak za bebine stvari, a ukupni trošak može biti između 250 i 550 KM, ovisno o brendu i količini kupljenih stvari. Pelene su također stalni trošak i u prosjeku roditelji mjesečno troše između 90 do 140 KM na jednokratne pelene, ovisno od marke proizvođača pelena, ako se uzme u obzir neki prosjek potrošnje pelena za malu bebu da je 8-10 komada pelena na dan, odnosno oko 280 komada na mjesec za dijete do 8 kg težine bebe u prosjeku.
Hrana za bebu i kućna “ljekarna”
Često se događa, da uz sav trud, dojenje nije moguće ili jednostavno količina majčinog mlijeka nije dovoljna kako bi zadovoljila dnevne potrebe dojenčeta. Adaptirano mlijeko je u tom slučaju najbolja zamjena koja sadrži sve potrebne sastojke za rast i razvoj bebe. U prosjeku mjesečno žene koje moraju kupovati adaptirano mlijeko na mjesečnoj razini imaju dodatni trošak oko 160 KM. Kućna ljekarna, poput kapi, čajeva i slično košta oko 50 KM.
Oprema za kupanje bebe, higijenski proizvodi i njega bebe
Bebina koža je osjetljiva, pa je važno odabrati kvalitetne higijenske proizvode. Kupka, blagi šampon, krema za pelensku regiju, vlažne maramice, samo su neki od osnovnih proizvoda koji će vam trebati. Ovisno o brendu i količini, mjesečni trošak na higijenske proizvode može se kretati između 50 i 110 KM, dok se kade za kupanje djece mogu kretati u iznosu od 30 do 150 KM ovisno o modelu i funkcionalnosti kade.
Dodaci koji mogu olakšati život roditeljima
Njihalica ili ljulja
Ljulje ili njihalice mogu biti spas za roditelje, pogotovo u prvim mjesecima kada beba često traži pažnju i ljuljanje. One dolaze u različitim varijantama – od jednostavnih modela koji se ljuljaju ručno, do električnih s melodijama i vibracijama. Cijene variraju između 150 i 500 KM, zavisi od proizvođača i modela ljulje za bebu.
Baby monitor
Ako živite u većem stanu ili kući, baby monitor može biti izuzetno koristan kako biste uvijek mogli čuti ili vidjeti bebu dok spava. Postoje osnovni modeli koji omogućuju zvučni nadzor i koštaju oko 80 KM, dok napredni modeli s kamerama i povezivanjem na mobilne aplikacije mogu koštati i do 400 KM.
Sterilizator i bočice
Ako planirate koristiti adaptirano mlijeko, trebat će vam odgovarajuće bočice i sterilizator kako biste osigurali higijensku pripremu hrane za bebu. Sterilizatori mogu biti električni ili na paru, a cijene im se kreću između 100 i 250 KM. Bočice dolaze u različitim veličinama i materijalima, pa početni set može koštati oko 50 do 150 KM.
Ukupni trošak
Osim što čini neopisivo zadovoljstvo, uloga roditelja donosi i ogroman trošak. Kada se svi osnovni troškovi zbroje, početna investicija za prvo dijete, te računanja potrošnih stvari za prvi mjesec, može iznositi između 1500 i 6150 KM, ovisno o brendovima, kvaliteti i tome kupujete li novu ili rabljenu opremu.
Naravno, mnogi roditelji opremu naslijede od prijatelja i obitelji, što može značajno smanjiti troškove.
Neki od savjeti za uštedu
Kupujte rabljene stvari: Krevetić, kolica i autosjedalica često se mogu pronaći u odličnom stanju po povoljnijim cijenama. Provjerite online oglase, grupe na društvenim mrežama i specijalizirane trgovine koje prodaju kvalitetnu rabljenu dječju opremu.
Iskoristite popuste i akcije: Većina trgovina u Hercegovini nudi sezonske popuste na dječju opremu, a mnoge imaju i programe vjernosti za buduće roditelje. Pratite akcije i iskoristite sniženja kako biste uštedjeli.
Prilagodite kupovinu stvarnim potrebama: Iako je lako upasti u zamku kupovine svega što tržište nudi, važno je razmisliti o tome što vam zaista treba. Neke stvari, poput skupih gadgeta, možda vam uopće neće biti neophodne. Razgovarajte s iskusnim roditeljima i napravite popis prioriteta.
Posudite ili naslijedite opremu: Ako imate obitelj ili prijatelje s djecom, moguće je da vam mogu posuditi ili pokloniti opremu koju više ne koriste. Ovo je odličan način da značajno smanjite troškove.
Planirajte unaprijed: Nemojte čekati zadnji trenutak za kupovinu opreme. Postepeno nabavljati potrebne stvari kako biste izbjegli veliki jednokratni trošak i imali vremena da pronađete najbolje ponude.
Roditeljstvo donosi izazove, ali uz dobru organizaciju moguće je osigurati sve potrebno za bebu bez nepotrebnih troškova. Pravi trenuci radosti s djetetom ne mjere se novcem, već ljubavlju i brigom koje mu pružate.
Vrisak.info