Mnogi roditelji žele najbolje za svoju djecu – pružati im ljubav, pažnju i podršku kako bi ih usmjerili prema sretnom i uravnoteženom životu. No, čak i najbolje namjere mogu imati neočekivane posljedice.
Jedna od njih je razvoj perfekcionizma, gdje djeca odrastaju s uvjerenjem da je sve osim savršenstva neuspjeh. To može ozbiljno narušiti njihovo samopouzdanje i osjećaj vlastite vrijednosti.
Različiti roditeljski stilovi mogu pridonijeti razvoju perfekcionističkih osobina kod djece, bilo kroz prezaštitnički pristup, postavljanje nerealnih očekivanja ili pretjerano hvaljenje.
Svjesnost o tim navikama može pomoći roditeljima da prepoznaju koje obrasce prenose na svoju djecu i kako ih mogu mijenjati na zdraviji način. Savjetnica Michele Molitor podijelila je nekoliko uobičajenih roditeljskih grešaka koje mogu potaknuti perfekcionizam kod djece.
Pretjerano hvaljenje
Pretjerano hvaljenje može stvoriti pritisak na djecu da uvijek moraju biti savršena. “Ako dijete pohvaljujete za apsolutno sve što radi, čak i za stvari koje nisu izvanredne, ono može razviti osjećaj da uvijek mora ispuniti visoka očekivanja”, prenosi Molitor za YourTango.
Umjesto toga, bolje je usredotočiti se na trud i napredak te davati konstruktivne povratne informacije.
Pretjerana zaštita
Prezaštitnički odgoj može djeci uskratiti priliku da razviju samostalnost i vještine suočavanja s izazovima. “Kada previše štitimo djecu od neuspjeha, oni mogu steći uvjerenje da nisu sposobni sami se nositi s problemima”, kaže Molitor.
Dodaje da bi roditelji trebali poticati djecu da isprobavaju nove stvari, riskiraju i uče iz vlastitih pogrešaka, umjesto da ih štite od svakog potencijalnog razočaranja.
Nerealna očekivanja
Postavljanje nerealnih očekivanja može dovesti do stresa, anksioznosti i osjećaja da djeca nikada nisu dovoljno dobra. “Visoki standardi mogu biti korisni, ali kada su previše strogi, djeca mogu razviti strah od neuspjeha i osjećaj da su njihova vrijednost i ljubav uvjetovani postignućima”, objašnjava Molitor.
Umjesto toga, roditelji bi trebali postavljati ciljeve koji su realni, prilagođeni djetetovoj dobi i usmjereni na njihov osobni rast.
Perfekcionizam se često razvija kao rezultat roditeljskih obrazaca koji, iako dobronamjerni, mogu uzrokovati stres i nesigurnost kod djece.
Svjesnost o tim pogreškama i promjena pristupa mogu pomoći djeci da razviju zdrav odnos prema uspjehu, vlastitim sposobnostima i emocionalnoj otpornosti.
Vrisak.info