Danom mimoza danas se obilježava Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice s ciljem edukacije o prevencije tog trećeg po učestalosti sijela raka kod žena u dobi od 30 do 39 godina života, koji se gotovo u cijelosti može izliječiti ako se otkrije na vrijeme.
U Federaciji Bosne i Hercegovine tijekom 2024. godine protiv humanog papiloma virusa (HPV) cijepljeno je oko 4.500 djevojčica. HPV je glavni uzročnik karcinoma vrata maternice, bolesti koja godišnje u FBiH uzrokuje smrt oko 80 žena. Iako je odziv na imunizaciju dobar, stručnjaci upozoravaju da je karcinom vrata maternice bolest koja se u suvremenom dobu može spriječiti. Direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Siniša Skočibušić, ističe važnost podizanja svijesti među roditeljima, posebice majkama, o potrebi cijepljenja djevojčica. “Radimo na promociji imunizacije putem kampanja i vjerujem da ćemo u narednim godinama povećati opseg cijepljenja. Nažalost, kako prijetnja od karcinoma raste, siguran sam da će i odziv biti veći,” kazao je Skočibušić.
Širenje programa imunizacije na dječake
Novi pravilnik o imunizaciji predviđa cijepljenje i dječaka. U mnogim zemljama imunizacija je započela s djevojčicama, a kasnije je proširena i na dječake. HPV je glavni uzročnik ne samo karcinoma vrata maternice, već i drugih karcinoma, uključujući karcinome rodnice, stidnice, anusa, penisa, usta i ždrijela, kao i genitalne bradavice.
Prema podacima Zavoda, godišnje više od 150 žena u FBiH oboli od karcinoma vrata maternice, a više od 80 ih umre. HPV se prenosi spolnim putem i kontaktom s kožom genitalnog područja, a infekcija često prolazi bez simptoma, što ju čini posebno opasnom.
Rezultati imunizacije u FBiH
Program imunizacije protiv HPV-a u Federaciji BiH započeo je krajem 2022. godine i prvo je proveden u četiri lokalne zajednice, da bi se 2023. proširio na cijelu Federaciju. U dvije godine primjene cjepiva protiv HPV-a, dano je gotovo 5.500 doza. Istraživanja potvrđuju učinkovitost cjepiva. Prema podacima iz zemalja s dugom tradicijom imunizacije, žene cijepljene protiv HPV-a prije 18. godine života imaju 90% manji rizik od razvoja karcinoma vrata maternice u odnosu na necijepljene. Cjepivo protiv HPV-a ocijenjeno je kao sigurno, kvalitetno i visokoučinkovito. Neželjene reakcije su rijetke i blage te uključuju bol, crvenilo ili oticanje na mjestu primjene, glavobolju, mučninu, umor ili blago povišenu temperaturu. Imunizacija protiv HPV-a ključna je mjera javnog zdravstva za zaštitu budućih generacija od karcinoma, prenosi Fena.
Stanje u Hrvatskoj
Iako se u Hrvatskoj u posljednjih deset godina bilježi trend pada pojavnosti raka vrata maternice, on se i dalje svaki dan dijagnosticira jednoj ženi, a svaki treći dan od njega jedna žena umre.
Prosječno godišnje imamo 300 novooboljelih i 120 smrti. Za razliku od većine drugih sijela raka, rak vrata maternice javlja se u nešto mlađoj dobi.
Dam mimoza obilježava se danas na zagrebačkom Cvjetnom trgu gdje će građani moći dobiti edukativne letke i razgovarati s liječnicima o toj bolesti te kupiti stručak mimoza koji je simbol borbe protiv raka vrata maternice, najavili su iz Hrvatske lige protiv raka.
Iz HZJZ-a poručuju adolescentima i roditeljima da se rak vrata maternice može spriječiti cijepljenjem protiv Humanog papiloma virusa (HPV). Ženama se preporučuju redovni ginekološki pregledi, da jednom u tri godine obave papa testiranje ili jednom u pet godina testiranje na HPV. Rak je gotovo sto posto izlječiv ako se dijagnosticira u ranoj fazi, piše Index.hr.
Prema posljednjim podacima Registra za rak (2022.) najčešća sijela raka kod žena su rak dojke (3088 novih slučajeva; 25 posto), rak debelog i završnog crijeva (1612; 13 posto), rak dušnika, bronha i pluća (1275; 10 posto), rak tijela maternice (817; 7 posto) i rak štitnjače (574; 5 posto).
U muškaraca su najčešći rak prostate (2609 slučajeva; 19 posto svih dijagnoza raka u muškaraca), rak dušnika, bronha i pluća (2392; 17 posto), rak debelog i završnog crijeva (2251; 16 posto), rak mokraćnog mjehura i drugog urotelnog sustava (891; 6 posto) i rak bubrega (617; 5 posto).
Broj novopostavljenih dijagnoza vratio se na predpandemijske vrijednosti, a gotovo 37 posto svih novih slučajeva raka dijagnosticirano je u osoba mlađih od 65 godina.
Vrisak.info