Katarina Lasić, mlada i ambiciozna Širokobriježanka koja svojim radom i zalaganjem ostavlja značajan trag u svijetu znanosti i održivog razvoja.
Kao urednica znanstvenog časopisa ‘Održivost’ aktivno doprinosi širenju novih spoznaja i poticanju istraživačkog duha među mladim znanstvenicima.
U ovom intervjuu Katarina za Vrisak.info otkriva kako je nastala ideja o pokretanju časopisa, s kakvim se izazovima susreće u svom radu te zašto je održivi razvoj ključan za budućnost svih nas.
Možete li nam za početak reći nešto više o sebi i svom profesionalnom putu?
Ja sam Katarina Lasić, dolazim iz Ljutog Doca, Široki Brijeg. Volim prvo reći sretna supruga i majka četvero djece a zatim magistra pedagogije i uskoro doktorica pedagoških znanosti. Danas sam s Vama u ulozi glavne urednice časopisa Održivost koji ću sa zadovoljstvom predstaviti i zahvaljujem što ste mi pružili priliku za to.
Kako ste se zainteresirali za znanstveno-istraživački rad?
Ljubav prema znanosti i znanstveno-istraživačkom radu se razvila nakon završetka mog osnovnog studija Pedagogije na Sveučilištu u Mostaru. Radeći u sustavu visokog obrazovanja dosta godina, stekla sam mnogo iskustva obavljajući razne poslove koji se odnose na učenje, poučavanje, organizaciju i upravljanje u radu prvenstveno kao asistent, viši asistent te doktorandica. Autorica sam i koautorica preko petnaest znanstvenih radova (za sada : ) ), sudjelovala sam na raznim projekatima, seminarima, edukacijama i sl. te smatram da je važno cjeloživotno se obrazovati.
Kako je nastala ideja o pokretanju časopisa Održivost?
Ideja o osnivanju znanstveno-stručnog časopisa Održivost je krenula od pokretača i osnivača Mediteranskog centra za održivi razvoj, kolege i prijatelja Ivana Dodiga, mag.men. Budući da se Centar bavi umrežavanjem, promidžbom i primjenom načela održivog razvoja, kulturne baštine i nekoliko drugih područja, kao i razvojem obrazovanja te znanstvenog i stručnog rada stvorila se prilika da se pri Centru osnuje jedan interdisciplinarni znanstveno-stručni časopis koji će odgovoriti glavnim razvojnim izazovima s kojima se suočavamo svakodnevno, i gdje sam ja na prijedlog kolege prihvatila biti glavna urednica. Časopis je dobio naziv Održivost jer se temelji na UN-ovi ciljevima održivog razvoja prema kojima je tematski usmjeren.
Možete li nam reći nešto više o uredničkom timu i njegovoj ulozi?
Časopis ima za nakladnika Mediteranski centar za održivi razvoj, Ljubuški, BiH i sunakladnika Veleučilište Vimal, Sisak, Hrvatska. Pored tih pravnih temelja naše Uredništvo čine mlade, kompetentne, profesionalne i educirane osobe a one su: Ankica ARBUTINA Mediteranski centar za održivi razvoj, BiH; Aldin BOŠKAILO Univerzitet “Džemal Bijedić” u Mostaru, BiH; Ivan DODIG Mediteranski centar za održivi razvoj, BiH ; Jelena KUZMAN KATICA Udruga Dinarica Mostar, BiH; Katarina LASIĆ Mediteranski centar za održivi razvoj, BiH.
Cilj Uredništva je implicirati kontinuirano unapređivanje kvalitete časopisa, s tim da pri odabiru radova za objavljivanje i njihovu klasifikaciju odlučuju važni kriteriji a to su: relevantnost, utjecajnost, originalnost i jasnoća. Osim toga naše Uredničko vijeće obuhvaća preko dvadeset osoba koje pokrivaju skoro sva djelovanja/područja našeg časopisa. Uredničko vijeće čine renomirani i stručni znanstvenici iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Češke. Časopis izlazi dva puta godišnje a za sada je njegova naklada elektronička.
Koji su kriteriji za objavu radova u časopisu?
Časopis Održivost objavljuje izvorne znanstvene, pregledne i stručne radove iz područja UN-ovih ciljeva održivog razvoja, a koji nisu prethodno objavljeni i nisu u procesu recenziranja u drugom časopisu. Osim izvornih znanstvenih članaka i preglednih članaka časopis objavljuje i stručne članke, kritičke osvrte, prikaze i recenzije knjiga. Politika časopisa je fokusirana ka razvoju mladih znanstvenica i znanstvenika.
Tematska područja časopisa obuhvaćaju održivi razvoj, ekonomiju i menadžment, obrazovanje, kulturu, turizam, ekologiju i zaštitu okoliša, komunikacijske znanosti, kao i druga srodna znanstvena polja i grane. Radovi podliježu dvostrukoj anonimnoj recenziji, te se kategoriziraju na prijedlog recenzenata i odlukom redakcije.
Kako časopis Održivost doprinosi promicanju održivog razvoja?
Kroz objavljene radove u časopisu Održivost želimo potaknuti znanstveno promišljanje i usavršavanje sudionika na svim razinama održivosti te biti poticaj za promjenu sustava nabolje. Koristim priliku da navedem kako je otvoren Poziv za dostavljanje radova za novi broj te ovim putem pozivam sve zainteresirane da nam se jave, dostave svoje radove na e-mail adresu redakcije: odrzivost.eu@gmail.com.
Za kraj možete li čitateljima portala Vrisak.info poslati neku poruku?
Očekujemo da nam svima čitanje pruži zadovoljstvo, a zadovoljstvo rezultira time da sustavno postajemo sve bolji stručnjaci i sve bolji ljudi po kojima će i društvo postajati sve bolje. I za kraj, želim vam se još jednom zahvaliti na pozivu.
Vrisak.info