Široki Brijeg godinama slovi kao jedna od jačih gospodarskih sredina. Kakva je trenutna situacija? Kako je gradski proračun osjetio krizu?
Posljednjih godina smo svjedoci kako gospodarstvo Širokog Brijega kontinuirano raste, a sve zahvaljujući našim ljudima i njihovom sposobnošću. Siguran sam kako su naši gospodarstvenici uspjeli iz ove krize izvući najbolje. Nadam se kako će se uspješan rast koji je bio prije korone nastaviti u sljedećim godinama. Razvoj gospodarskih subjekata koji je vidljiv u industrijskom zonama daje nam dozu optimizma i vjeru u još veći razvoj Širokog Brijega.
Gradski proračun je dobro osjetio ovu krizu. Usvojili smo određene mjere za oporavak u skladu s našim mogućnostima. Također, više razine vlasti osigurale su sredstva za plaće i doprinose. Također, pomogli smo i našim poljoprivrednicima kroz financiranje proljetne i jesenske sjetve.
Široki Brijeg jučer, Široki Brijeg danas? Koji su trenutno najvrjedniji projekti koje realizira Gradska uprava?
Široki Brijeg je prije rata bio jedna od najnerazvijenijih općina. Najbolji pokazatelj toga je bila zaposlenost koja je bila duplo manja nego što je to danas. U proteklih 30 godina napredovali smo u svakome pogledu, gospodarskom, kulturnom i sportskom. Grad se razvijao sukladno mogućnostima. Činjenica je da mnogo toga napravljeno, ali moramo i priznati da je moglo i više. Ponekad smo to željeli, ali nismo imali mogućnosti.
Kontinuirano realiziramo velike infrastrukturne projekte. Trenutno su najaktivniji projekti vodoopskrbe koji se realiziraju u mjesnim zajednicama Privalj, Ljubotići, Dobrkovići i Knešpolje. Želimo završiti tu priču što prije.
Realizacija projekta izgradnje pročistača otpadnih voda je jedan od najvećih projekata u Širokom Brijegu. Njegova vrijednost s procjenjuje na cca 6 milijuna KM. Bilo je potrebno dulje vrijeme za početak ovog projekta zbog opsežne papirologije. Također, imali smo određenih poteškoća i s viših razina glede izbora nadzora. Trenutno radovi teku planiranom dinamikom.
Također, dobar dio proračunskih sredstava proteklih godina ulaže se i u obnavljanje i rekonstrukciju lokalnih cesta. Ulaganje u lokalne ceste provodi se u skladu s proračunskim mogućnostima, a na godišnjoj razini to iznosi cca milijun KM.
Gospodarski subjekti šire kapacitete, a svoje su objekte izgradili ili ih grade u planiranim industrijskim zonama? Koji je cilj Gradske uprave?
Veliki broj gospodarskih subjekata radi na proširenju svojih kapaciteta, bilo da je riječ o skladišnim ili proizvodnim objektima. Gradska uprava je kroz razvoj industrijskih zona stvarala uvjete, a to nam je cilj i u budućnosti. Trudimo se biti dobar servis. Donijeli smo određene odluke kojima građevinsku zemljište u industrijskim zonama dodjeljujemo po umanjenoj cijeni ako je riječ o zapošljavanju novih djelatnika u proizvodnim djelatnostima. Zadovoljstvo nam je istaknuti kako će se ulaganjima gospodarsku zonu Knešpolje u sljedećem razdoblju gospodarska slika Širokog Brijega još više poboljšati. Cilj nam je riješiti infrastrukturne i komunalne potrebe za cijelu zonu. Radimo aktivno na tome. Očekujemo kako će i Ceste Federacije BiH uskoro započeti realizaciju adekvatnog pristupa zoni s magistralne ceste M6.1. Vrijedi istaknuti kako će ta zona ukupno zapošljavati između 600 i 700 ljudi.
Kao i za industrijsku zonu Knešpolje, tako i za industrijsku zonu Trn kontinuirano stvaramo uvjete za još veći razvoj kroz ulaganja u komunalnu infrastrukturu. Gradimo lokalnu cestu, a završili smo vodoopskrbnu infrastruktura čime su osigurane dovoljne količine vode za postojeće i buduće gospodarske subjekte. U suradnji s nadležnim Cestama Federacije BiH planiramo izgraditi potpuno novi ulaz u industrijsku zonu iz smjera zapada čime bi se lokalna cesta adekvatno spojila na magistralni put M6.1.
Kakvi su turistički potencijali Širokog Brijega?
Turizam je sektor koji ima budućnost. Široki Brijeg ima potencijala, a mi ćemo pokušati to iskoristi. Kada govorimo o turizmu, njegov razvoj možemo slobodno povezati i s gospodarskim, sportskim, kulturnim i drugim sektorima.
Kroz proteklo razdoblje završili smo projekt uređenja Borka. Tako smo stvorili jednu cjelinu koja je turistički primamljiva. Uređene šetnice, očuvana priroda u centru grada, mogućnost planinarenja, adrenalinskog turizma, sve su to primamljivi čimbenici koje moramo iskoristiti na najbolji način. Želimo urediti i centar grada, prostor oko rijeke Lištice i još više iskoristiti taj prirodni potencijal. Naravno, tu su i još aktualni projekti uređenja šetnica kroz Borak i stvaranja biciklističkih staza.
Ne možemo zaboraviti ni naš Franjevački samostan koji je duhovno i vjersko okupljalište. Vjerski turizam, bogata povijest, sve su to potencijali koje možemo iskoristit za razvoj Širokog Brijega.
Imamo bogatu povijesnu i kulturnu baštinu, mnogobrojne događaje kroz cijelu godinu. U sljedećem razdoblju moramo raditi na još većem razvoju turističkog sektora. Također, gastro ponuda je na zavidnoj razini.
Široki Brijeg je grad sporta. Koliko lokalna zajednica ulaže u razvoj sporta?
Široki Brijeg je se razvio i pokazao kao grad sporta. Mnogobrojni klubovi koji djeluju na području grada imaju već godinama odlične rezultate. Naši sportaši su napravili veliku promociju Širokog Brijega, kako u državi tako i u Europi. Moramo biti ponosni na to. Grad Široki Brijeg je uvijek podržavao sportske klubove. Proračunom za 2021. godinu za sport planiramo izdvojiti 300.000 KM. Mi smo uvijek bili grad sporta i to želimo održati. Međutim, najveći podupiratelji našeg sporta su naši gospodarstvenici. Vjerujemo kako ćemo zajedničkim snagama stvoriti zdrave klubove koji će se oslanjati na omladinske pogone.
Kulturni događaji su širokobriješka svakodnevica, ako zanemarimo razdoblje koronavirusa. Je li Široki Brijeg prepoznat kao kulturno središte?
Epidemija koronavirusa utjecala je na sve sfere života. Nažalost ona je utjecala i na otkazivanje širokobrijeških festivala i kulturnih događaja u proteklom razdoblju. Imali smo bogat kulturni i festivalski program kroz cijelu godinu. Vjerujem kako ćemo se ove godine vratiti tome. Ogranak Matice hrvatske Široki Brijeg, Hrvatski kulturni dom, Narodna knjižnica, Franjevačka galerija i muzej, Akademija likovnih umjetnosti, privatne galerije, kulturno-umjetnička društva i mnogobrojni zaljubljenici u kulturu i umjetnost postavili su Široki Brijeg na 1. mjesto. Također, tu je festivalski dio preko ljeta, od WHF-a, SFF-a i MFF-a koji su Široki Brijeg ucrtali na kartu glazbenih, gastronomskih i filmskih gradova.
Grad će uvijek podupirati sve aktivnosti koje su u interesu naše zajednice. Želimo razvijati Široki Brijeg i kao kulturno središte.
Klikom na link ispod prelistajte prvo izdanje Vrisak 365.
Vrisak.info