Danas je u Ljubuškom, u Gradskoj upravi, potpisan ugovor o koncesiji između Grada Ljubuškog i Vinarije Buntić, Vinarije Nuić d.o.o., Catena d.o.o., Vino Milas, “JSB” i Vinarije Majić.
Na 6. sjednici GV Ljubuški, jednoglasno je usvojen Prijedlog Rješenja o dodjeli koncesije za korištenje zemljišta, koje je podijeljeno na parcele od četiri do pet hektara.
Šest ljubuških vinarija dobilo je na korištenje poljoprivredno zemljište na ulazu u Ljubuški. Na zemljištu, poznatijem kao Plantaža, će uskoro biti podizani novi nasadi vinograda.
“Prije svega želim izraziti zadovoljstvo i zahvalnost našim ljubuškim vinarima što su u ovim teškim vremenima odučili se na daljnja ulaganja u proizvodnju vina i sadnju vinove loze na našem najplodnijem zemljištu. Zemljište od 40 hektara koje se nalazi na ulazu u Ljubuški je današnjim potpisivanjem ugovora dodijeljeno na 30 godina šestorici ljubuških vinara koji su nakon provedenog javnog natječaja preuzeli na sebe ulaganje u to zemljište. Nakon usvajanja Rješenja na Gradskom vijeću, danas smo svečano potpisali ugovor i ja im samo mogu poželjeti sreću da već sljedeće godine na tom zemljištu nikne vinova loza i da za koju godinu pijemo najbolje vino” izjavio je gradonačelnik Grada Ljubuškog, Vedran Markotić.
Markotić je napomenuo da se u Ljubuškom nalazi najstarija vinarija u Bosni i Hercegovini, te se zahvalio Županiji zapadnohercegovačkoj koja je, svojom odlukom tu zemlju koja je u njihovom vlasništvu, omogućila Gradu Ljubuškom da provede proceduru i natječaj, te dozvolila koncesiju zemljišta ljubuškim vinarima.
Također, svi vinari koji su aplicirali su dobili od 4 do 6 hektara zemljišta.
Na potpisivanju ugovora je bio prisutan i Zdenko Milas, predsjednik Udruge vinogradara i vinara Ljubuški.
“Danas svjedočimo jednom tako važnom danu za sve nas vinare iz Ljubuškog, našem gradu, ali vjerujem i Županiji. Danas se stvaraju pretpostavke za jednu prekretnicu i povratak velikoj tradiciji ljubuškog vinarstva koja datira preko stotinu godina.”
Milas je izrazio nadanje da će vinari opravdati sva očekivanja.
“Pred nama predstoji jedna značajna investicija i težak rad, ali ja se nadam da ćemo kroz par godina svjedočiti kako sinergija postiže prave rezultate u nastojanjima da Ljubuški vratimo na visoko mjesto ljestvice svih vinarija u ovom, ali i širem području. Zemljište treba iščistiti od mehaničkih i bioloških ostataka, pripremiti za sadnju i naručiti sadnice. Nadam se da ćemo do proljeća 2023. godine imati već formirane vinograde.”
Prema riječima Tonija Kraljevića, ministra financija ŽZH, Ljubuški, osim što je grad na četiri rijeke i ima najstariji muzej, te valja istaknuti da je to grad koji ima i najstariju vinariju u Bosni i Hercegovini.
“Vinogradarstvo i vinarstvo je naprosto utisnuto u ljubuški dnk. To je jedan od simbola Grada Ljubuškog, jer je Ljubuški ishodište vinogradarske i vinarske proizvodnje u Bosni i Hercegovini. Žalosti, naravno, da smo proteklih godina bili svjedoci raznih devastacija i priča vezanih za ovo zemljište. Zakleli smo se sami sebi da ćemo tu priču dotjerati do kraja tako da se taj prostor privede svrsi i da na Plantaži opet budu najbolja ljubuška vina. To će stvoriti dodatnu vrijednost i otvoriti nova radna mjesta, te oplemeniti ulaz u Ljubuški, tako da me, kao Ljubušaka i člana županijske vlade, posebno veseli ovaj dan.”
Kraljević je iskoristio priliku te kazao da je, u sprezi županijskog vlasništva, kao i gradskog, još jedan od simbola Grada Ljubuškog i Duhanska stanica, te napomenuo da će se i tu napraviti jedna lijepa priča.
Vrisak.info