Sindikat doktora medicine i stomatologije reagirao je na prozivke tijekom prosvjedne šetnje u Mostaru.
“Upravni odbor Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije izražava poštovanje prema svim oblicima sindikalnog organiziranja i izražavanja stavova radnika. U više navrata smo pokazali solidarnost i pružili podršku kolegama iz drugih sindikata u njihovim opravdanim zahtjevima i borbama za bolji status i prava zaposlenih”, naveli su sindikati u priopćenju nakon prosvjeda zdravstvenih radnika održanog u četvrtak.
Ovim putem jasno su naglasili kako nisu protiv bilo čijeg prava na prosvjed, izražavanje nezadovoljstva ili traženje boljih uvjeta rada.
”Međutim, smatramo svojom obavezom reagirati na određene navode izrečene tijekom jučerašnjeg prosvjeda, a koji su preneseni u medijima, jer sadrže neistinite informacije koje mogu dovesti do pogrešnog razumijevanja ili narušavanja ugleda našeg sindikata i članova koje predstavljamo. Naš cilj nije polemika ni sukob, već isključivo razjašnjenje činjenica u duhu međusobnog uvažavanja i istine”, istaknuli su.
Naglasili su kako je tijekom obraćanja na prosvjedu izrečena tvrdnja “da su članovi sindikata diskriminirani jer je u trenutku kada je njima povećana satnica, ona zatim povećana i nama uredbom, dok sada, kada je nama povećana satnica, njima nije”.
Iz Upravnog odbora Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije naglasili su kako je to netočna informacija.
“Našim članovima nije povećana satnica, već koeficijent složenosti poslova. Satnica u zdravstvu se određuje uredbom i odnosi se jednako na sve zdravstvene radnike”, ukazali su.
Razlika u koeficijentima
Dodali su i kako se tijekom prosvjeda mogao steći dojam da su članovi njihovog sindikata nešto dobili mimo uobičajenih procedura ili uz određene privilegije, što nije istinito.
“Ono što smo postigli rezultat je dugotrajnog procesa koji je trajao tri mjeseca i vođen je isključivo u okviru zakona i važećeg kolektivnog ugovora. Poštovali smo sve procedure, pregovarali u dobroj vjeri i ono što smo ostvarili nije ni privilegija, ni izuzetak, već plod legitimnog sindikalnog djelovanja”, naglasili su.
Pojasnili su i pitanje razlika u koeficijentima.
“Te razlike zakonski postoje s razlogom: kako bi se vrednovala razina obrazovanja, odgovornosti i složenosti poslova. U tom smislu, koeficijenti su uređeni u svim županijama/kantonima. Čak i nakon povećanja koeficijenata za liječnike i stomatologe u HNŽ-u, omjeri između njih i ostalih zdravstvenih radnika i dalje su niži nego u drugim županijama/kantonima”, prenosi Bljesak.info.

/
Podaci o neto plaći kao i omjerima plaća i koeficijenata u tri najveće županije/kantona u Federaciji BiH
O plaćama
Osvrnuli su se i na plaće te naglasili kako su sve do nedavne intervencije u kolektivni ugovor, liječnici i stomatolozi u našoj županiji imali niže osnovne plaće u odnosu na svoje kolege u Kantonu Sarajevo, Zeničko-dobojskom kantonu i Tuzlanskom kantonu
“Ovom intervencijom te su razlike smanjene, ali nikako nisu potpuno izjednačene, niti su naši članovi postali ‘najplaćeniji’. I dalje postoji razlika u osnovnim plaćama u korist liječnika iz drugih županija/kantona. Također, razlike u osnovnim plaćama između zdravstvenih radnika u drugim županijama/kantonima i omjeri između plaća različitih profila postojali su i prije ove intervencije, a takvi su ostali i nakon nje”, poručili su te kao dokaz priložili podatke o neto plaći i omjerima plaća i koeficijenata u tri najveće županije/kantona u Federaciji BiH.
“Želimo odlučno demantirati tvrdnje da liječnici u HNŽ-u imaju ‘dva i pol puta veću plaću’ od ostalih zdravstvenih radnika. Prema dostupnim podacima, omjeri između liječnika i ostalih zdravstvenih djelatnika u HNŽ-u su i dalje najniži u Federaciji BiH i kreću se od 1 : 1,79 (doktor medicine prema SSS) do 1 : 1,19 (dr. med. prema VSS), dok su u drugim županijama/kantonima ti omjeri često i veći od 1 : 2,20”, naglasili su iz Sindikata.
“Pravo na regres ostvaruju svi zaposlenici”
Poručili su kako su potpisanim aneksom kolektivnog ugovora tek sada koeficijenti doktora medicine i stomatologije dovedeni u rang koeficijenata u drugim županijama/kantonima dok svi ostali uposlenici u zdravstvu HNŽ-a već godinama imaju najviše koeficijente u FBiH, puno veće od njihovih kolega u drugim županijama/kantonima.
“Želimo jasno demantirati izjavu izrečenu tijekom prosvjeda, prema kojoj će regres za 2024. godinu dobiti isključivo doktori. Takva tvrdnja nije istinita. Pravo na regres ostvaruju svi zaposlenici u zdravstvu sukladno kolektivnim ugovorima koji su na snazi”, pojasnili su te dodali:
“Važno je naglasiti i da smo mi, kao Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije, u sklopu nedavno potpisanog aneksa kolektivnog ugovora pristali na to da se regres za naše članove više ne obračunava prema prosječnoj plaći liječnika, već prema prosječnoj plaći u Federaciji BiH, upravo s ciljem da se smanji razlika u isplati između liječnika i ostalih zaposlenih u zdravstvu. Time smo dodatno pokazali spremnost na solidarnost i korektnost prema svim kolegama u zdravstvenom sustavu”.

Podaci o neto plaći kao i omjerima plaća i koeficijenata u tri najveće županije/kantona u Federaciji BiH
Pogrešan dojam
Još jednom su naglasili kako njihov cilj nije izazivanje sukoba, niti osporavanje bilo čijeg prava na sindikalno djelovanje i borbu za bolje uvjete.
“Svako ima pravo tražiti ono što smatra da mu pripada, i to pravo poštujemo. Međutim, ono na što ne možemo pristati jest da se u toj borbi iznose netočne informacije koje stvaraju pogrešan dojam o našem sindikatu i njegovim članovima. Ne želimo da se naši članovi provlače kroz javni prostor putem neistina, niti da se stvara dojam da smo nešto dobili preko reda ili na račun drugih”, naveli su.
Sve su pozvali na objektivnost, odgovornost i međusobno poštovanje kako bi zajedno mogli graditi bolji, pravedniji i uređeniji sustav zdravstva za sve njegove zaposlenike i korisnike.
Zdravstveni radnici u Mostaru prosvjednom šetnjom traže kolektivni ugovor
Vrisak.info