Sveučilište u Mostaru, Filozofski fakultet i Školska naknada d.o.o. Mostar organizirali su predstavljanje knjige ‘Hrvatski jezik u javnoj komunikaciji od 1945. do danas’, prof. dr. sc. Marije Musa.
Autorica je naglasila kako je knjiga jednim dijelom doktorska disertacija, a u njoj je istražen položaj hrvatskog jezika u javnoj komunikaciji od 1945. godine do danas.
“Javna komunikacija je poseban društveni fenomen, to je medij koji očituje položaj nekog standardnog jezika u društvu. U sferi javne komunikacije odlučila sam istražiti položaj hrvatskog jezika u tom drugom razdoblju u administrativno-funkcionalnom i publicističkom stilu. Na planu administrativno-funkcionalnog stila koji je najšire zastupljen među govornicima hrvatskoga jezika i općenito, jer mi svakodnevno imamo potrebu služiti se funkcionalnim stilom obradila sam i istraživala jezik službenih listova različitih razina u ondašnjoj državi Jugoslaviji, to su bili službeni listovi na razini države, republika, općina, naravno od 90-tih godina to je na razini županija i Federacije BiH. Na planu publicističko-novinarskog stila obradila sam i istražila jezik dnevnih novina: Oslobođenje, Sloboda, Dnevni list kroz razdoblja kako su se pojavljivala. Nekoliko sam vjerskih godišnjaka istražila kao što su Dobri pastir i Kršni zavičaj u kojima se može vidjeti i zaključiti kakav je jezik u privatnoj komunikaciji”, kazala je prof. dr. sc. Marija Musa.
Profesorica Musa je posebnu pozornost posvetila hrvatskom jeziku u elektroničkim medijima, na javnim RTV servisima u BiH.
“Unatoč zakonskim rješenjima koja su relativno povoljna, jer ustavnim i republičkim zakonima hrvatski jezik je od 1945. godine do danas službeni jezik u ondašnjoj Jugoslaviji i sada u BiH. To je jedan od tri službena jezika u BiH i nema svoje pravo mjesto u javnoj komunikaciji, nije zastupljen u onom smislu u kojem jedan standardni jezik jednog konstitutivnog naroda bi trebao biti zastupljen”, naglasila je profesorica Musa.
Osim autorice knjigu su predstavili: dr. sc. Mario Grčević, izv. prof. Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, Slaven Pehar, dipl. ing. Školska naklada Mostar, dr. sc. Katica Krešić, izv. prof. Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, a dr. sc. Mile Mamić, red. prof. u miru, Sveučilišta u Zadru zbog obveza nije mogao prisustvovati predstavljanju na Filozofskom fakultetu.
“Knjiga osim informacija i rezultate analize, autoričinih kritičnih osvrta, zapravo i potiče nova istraživanja u jezikoslovlju u BiH u kontekstu hrvatskog jezika i preporučuje da se jezična situacija u BiH može riješiti na jedan demokratičan način znanstvenim i stručnim putem na osnovi već definirane jezične politike”, istaknula je dr. sc. Katica Krešić.
Profesorica Krešić naglasila je kako novinari, urednici i lektori u medijima na hrvatskom jeziku osim primarne informativne zadaće imaju vrlo važnu ulogu u širenju jezične kulture i trebaju obratiti.
Pogled.ba