Na osnovu Rezolucije UN-a iz 2007. godine, i ove godine se 2. travnja u svijetu obilježava kao Dan autizma. Autizam je neurorazvojni poremećaj u kojem dijete ne može razviti normalno socijalno ponašanje, poremećaj koji značajno utiče na sposobnost komunikacije i socijalne interakcije, dijete se ponaša kompulzivno i ritualno i obično ne uspijeva razviti normalnu inteligenciju.
Incidencija ovog poremećaja se povećava iz godine u godinu – u posljednjim izvještajima iz SAD-a, tvrdi se da čak 1 u 50 djece školske dobi (2%) ima smetnje koje ukazuju na postojanje poremećaja iz autističnog spektra.
Znakovi autizma obično se pojavljuju u prvoj godini života i uvijek prije treće godine, 2 do 4 puta češća u dječaka nego u djevojčica. Autizam se razlikuje od mentalne retardacije ili oštećenja mozga, premda se u neke autistične djece pojavljuju i ti poremećaji.
Autistično dijete više voli biti samo, stalno ponavlja iste radnje i rituale, ne stvara bliske odnose, ne želi se grliti, izbjegava kontakt očima, odbija promjene, postane pretjerano privrženo poznatim stvarima. Dijete kasno počinje pričati, koristi jezik na drugačiji način, ili ne može ili ne želi uopće pričati. U razgovoru s njim obično teško razumije što je rečeno. Može ponavljati riječi koje mu se govore, i u izgovoru promijeniti padeže. Nakon pažljivog promatranja simptomi autizma u djeteta navedu liječnika na dijagnozu.
Većina autistične djece nema isti stupanj inteligencije, pa je testiranje inteligencije teško provedivo. Testove treba ponavljati par puta. Autisitčna djeca bolje rješavaju testove izvođenja (testovi motornih i prostornih vještina) negoli verbalne testove koji su dio standardnih testova za određivanje IQ (kvocijent inteligencije). Procijenjeno je da 70% autisitčne djece ima neku vrstu mentalne retardacije (IQ manji od 70).
U oko 20% do 40% autistične djece, posebno one s IQ manjim od 50, pojavljuju se konvulzije prije adolescencije. Neka autistična djeca imaju povećane moždane komore (ventrikle), što se može vidjeti na kompjutoriziranoj tomografiji (CT). U odraslih magnetska rezonanca (MR) može pokazati dodatna oštećenja mozga.
Poseban oblik autizma, koji se ponekad naziva pervazivni razvojni poremećaj ili atipični autizam, može početi kasnije, do 12. godine. Kao i kod autizma koji počinje u dojenčadi, dijete s pervazivnim razvojnim poremećajem ne može razviti normalno socijalno ponašanje, ima bizarne manire i neuobičajen govor.
Ta ista djeca mogu imati Touretteov sindrom, opsesivnokompulzivni poremećaj ili hiperaktivnost, radi čega liječniku može biti teško razlučiti simptome jednog poremećaja od drugih.
Obilježavanjem ovoga dana pružamo podršku osobama sa autizmom, njihovim roditeljima i skrbnicima, djelatnicima rehabilitacijskih centara, kako kod nas tako i u svijetu. Zbog trenutne situacije uzrokovane koronavirusom, ove godine se Svjetski dan autizma neće obilježiti puštanjem plavih balona sa trgova i ulica diljem zemlje i regije.
„Danas nam je Svjetski dan Autizma, poseban dan za našu i vašu djecu. Imali smo toliko planova koje nismo uspjeli realizirati zbog virusa radi kojeg je stao skoro čitav svijet. Danas nam je dan plavih balona, plavih majica i plavih velikih srca, boje bez koje ovaj svijet ne bi bio isti. Ta posebna i unikatna djeca znaju satima samo gledati kroz prozor, satima se mogu diviti krošnjama koje se njišu na vjetru, promatrati oblake, ptice , rakete, avione, mnoge prelijepe detalje koje mnogi od nas odavno više nisu u stanju zamijetiti. Savršena bića, koja lako ostvaruju komunikaciju s prirodom i sa svim živim bićima oko sebe na svoj jedinstven i predivan način. Zato zastanimo nekad kao i oni naučimo i mi od njih sto je ljepota života. Budimo im podrška, ljubav i prijatelj gdje god da ih sretnemo i vidimo..
Obucimo danas plave majice pustimo plavi balon neka leti visoko u zrak i učinimo ovaj dan ljepšim“ napisali su na svom FB profilu djelatnici Rehabilitacijskog centra za osobe sa teškoćama u Ljubuškom.
Na obilježavanje ovog dana podsjetili su nas i djelatnici Doma za djecu s poteškoćama u tjelesnom i/ili psihičkom razvoju „MARIJA-NAŠA NADA“ iz Širokog Brijega.
– Kućna izolacija
– Izbjegavanje gužve
– Smanjeni socijalni kontakti
– Strogo poštivanje dnevne rutine
Zvuči poznato?
Nije riječ o mjerama sigurnosti kriznog stožera za vrijeme ove epidemije nego o svakodnevnici s kojom se susreću obitelji djece s poremećajem iz autističnog spektra.
Trenutna situacija s Corona virusom možda nam je najbolji pokazatelj kako obitelji djece s poremećajem iz autističnog spektra provode dane, mjesece i godine svog života zbog nedostatka podrške i razumijevanja okoline.
Zato, kada završi ova izolacija, imajte razumijevanja i podržite one koji se cijeli život osjećaju izolirano ističe u objavi na Facebook profilu Dom za djecu s poteškoćama u tjelesnom i/ili psihičkom razvoju „MARIJA-NAŠA NADA“ iz Širokog Brijega.
Vrisak.info