Digitalni arhiv Široki Brijeg najnovijom objavom podsjetio je kako je američki glumac Martin Sheen boravio u Širokom Brijegu tijekom snimanja filma “Gospa” iz 1995. godine, čiji je autor Jakov Sedlar.
Fotografije su nastale za vrijeme snimanja hrvatskog dugometražnog filma “Gospa” iz 1995. godine autora Jakova Sedlara. Scene snimljene na Širokom Brijegu su montirane u završnoj sekvenci filma.
Scenaristi filma su bili Ivan Aralica i Paul Gronseth. U filmu su još glumili Michael York, Morgan Fairchild, Paul Guilfoyle, George Coe, Ray Giradin, Frank Finlay, Zlatko Crnković, Boris Svrtan, Vanja Drach, Mustafa Nadarević i mnogi drugi. U filmu je sudjelovalo preko 2.000 statista.
Djeca na fotografiji: Mirko Kordić, Josip Markić, Mario Barać, Stipe Mikulić, Ante Lončar, Mirko Markić, Marko Barać, Mirela Kordić, Marijana Lončar, Monika Lončar i Kristina Mikulić.

Radnja filma opisuje čudo u Međugorju iz 1981. godine i montirani sudski proces fra Jozi Zovki koga u filmu tumači Martin Sheen, a koji je branio šestero djece koja su svjedočila o ukazanju Gospe u Međugorju. Film je u to vrijeme predstavljao najznačajniju međunarodnu filmsku koprodukciju u Hrvatskoj od stjecanja neovisnosti.
Film se prikazivao i u američkim kinodvoranama, a rađen je u produkciji Wayne filmsa iz New Yorka, Marianfilma iz Toronta i Jadran filma iz Zagreba. Zbog inozemnog tržišta originalna filmska verzija je rađena na engleskom jeziku.
Jakov Sedlar u kratkometražnim filmovima debitira s “Hvaljen budi…” (1980.) o Ivanu Večenaju i “Mijo” (1983.) o Miji Kovačiću. Nakon toga slijedi kompilacija filmskih zapisâ zagrebačkih pionira sedme umjetnosti “Jeste li bili u Zagrebu gospodine Lumiére “(1985.), dokumentarni filmovi “Lijepa naša” (1987.), “Sakralna umjetnost u Hrvata” (1989.) te “Hrvatska naivna umjetnost” (1990.). Do sad je snimio sedam igranih filmova, tri igrano-dokumentarna i preko 80 dokumentarnih filmova.
Američki glumac Martin Sheen (Ramón Gerard Antonio Estévez) više od šest desetljeća radi na televiziji i filmu, a njegova priznanja uključuju tri nagrade Emmy, nagradu Zlatni globus i četiri nagrade Ceha glumaca (Screen Actors Guild Award). Sheen se proslavio svojim revolucionarnim ulogama u kriminalističkoj drami Terrencea Malicka “Badlands” (1973.) i drami o Vijetnamskom ratu Francisa Forda Coppole “Apocalypse Now” (1979.).
Miroslav Ondříček rođen je u Pragu (Češka Republika). Studirao je film na Barrandov Studio Training School i počeo je snimati filmove tijekom češkog novog vala. Prvi igrani film bio snimio je s Milošem Formanom. Nastavio je svoju dugu suradnju s Formanom u SAD-u na filmovima kao što su Hair (1979), Ragtime (1981) i Amadeus (1984).

Također je surađivao s britanskim filmskim redateljem Lindsayjem Andersonom na tri filma: kratki The White Bus (1967.), If…. (1968.) i O Lucky Man! (1973). Za filmove Amadeus i Ragtime nominiran je za Oscara. Na filmu Gospa radio je kao konzultant direktoru fotografije Vjekoslavu Vrdoljaku.
Autor ovih fotografija Tibor Huszár fotografiranjem se počeo baviti 1964. godine. Studirao je na Odsjeku za film i televiziju Glazbene akademije u Pragu, gdje je bio student profesora Jána Šmoka. Godine 1992. postaje gost-predavač na odjelu za fotografiju Sveučilišta New York, a kao gost-predavač predaje dokumentarnu fotografiju na srednjoj školi West Side u New Yorku.
Posljednjih godina života živio je i radio u Bratislavi. Poznat je po dokumentarnoj, društvenoj i portretnoj fotografiji. Njegove fotografije Cigana, buntovnih zatvorenika, New Yorka i drvenih crkava učinile su ga slavnim.
Slobodna Dalmacija je 11. lipnja 1994. godine pod naslovom Ukazao se fra Martin objavila kratku anegdotu sa snimanja filma:
– Za vrijeme snimanja filma “Gospa” u Međugorju poznati je američki glumac Martin Sheen u ulozi fra Joze Zovke, odjeven u fratarsku odoru, sjeo u pauzi snimanja na klupu iza crkve kako bi se u hladovini odmorio. U tom mu je trenutku prišla jedna američka hodočasnica s namjerom da se ispovjedi, na što je začuđeni glumac uz osmijeh svojoj sunarodnjakinji, koja ga u prvi mah nije prepoznala u fratarskom habitu rekao kako joj ne može pomoći. Znate, ja ne ispovijedam pa ćete morati pronaći drugoga fratra da vas odriješi od grijeha – opravdao se glumas Sheen, ili ti ga po domaću fra Martin. Hodočasnica je samo dodala: – Ništa od vas američkih fratara.
Datum fotografija: 1994. / Lokacija: Široki Brijeg / Zemlja: Bosna i Hercegovina / Autor fotografija: Tibor Huszár /Arhiv: privatni arhiv, Jakov Sedlar.
Upravo danas će novi film redatelja Jakova Sedlara „Hrvatski mučenici“ svoju bosanskohercegovačku premijeru imati u Širokom Brijegu.
Prijekcija će biti u kinu Borak u Širokom Brijegu s početkom u 19 sati.
Ovaj dokumentarni film donosi potresna svjedočanstva o stradanjima hrvatskih katoličkih svećenika, sjemeništaraca i časnih sestara koje su likvidirale komunističke vlasti tijekom i nakon Drugog svjetskog rata.
Vrisak.info