Osoba koja ubuduće odbije odgovarajući posao tri puta uzastopno bez opravdanog razloga u okviru stečenog zvanja/zanimanja, odnosno stručne spreme i radnog iskustva u okviru stručne spreme, bit će brisana iz evidencije nezaposlenih osoba.
Jednako pravilo vrijedi i za one koji odbiju uključiti se u programe prekvalifikacije i dokvalifikacije koje organizira i čije troškove snosi služba za zapošljavanje i/ili Federalni zavod u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja ili ako bez opravdanog razloga prekinu sudjelovanje u programu, kao i za one koji odbiju uključiti se u obrazovanje na istom stupnju stručne spreme koje je organizirala i čije troškove snosi služba za zapošljavanje i/ili Federalni zavod u cilju povećanja mogućnosti zapošljavanja ili ako bez opravdanog razloga prekinu, odnosno ne završe obrazovanje.
S evidencije nezaposlenih ubuduće će se brisati i osoba koja stupi na služenje kazne zatvora, koja je pod mjerama sigurnosti, odgojnim ili zaštitnim mjerama u trajanju duljem od tri mjeseca, osoba koja bude zatečena na radu bez ugovora o radu, odnosno rješenja o zasnivanju radnog odnosa, kao i one osobe koje se ne jave službi za zapošljavanje u dva uzastopna roka, a ne obavijesti službu zapošljavanja o opravdanim razlozima nejavljanja.
Riječ je o propisima koje, među ostalim, definira nacrt Zakona o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba koji je nedavno usvojio Dom naroda Parlamenta FBiH, a riječ je o jednom od ključnih reformskih propisa koji će unaprijediti organizaciju tržišta rada u FBiH.
Kako su naveli iz Ministarstva rada i socijalne politike, jedan od ključnih problema s kojima se suočava tržište rada u FBiH je neprecizna evidencija nezaposlenih, što rezultira lošim planiranjem i raspodjelom resursa.
– Na evidencijama je oko 255.000 nezaposlenih, dok je u Republici Srpskoj taj broj 56.000, ali ne zato što tamo ima više zaposlenih, već zato što su reformirali svoje evidencije i jasno odvojili aktivne od pasivnih tražitelja posla. S druge strane, poslodavci u FBiH godinama upozoravaju na nedostatak radne snage iako se na papiru čini da je veliki broj nezaposlenih, piše Večernji list.
Reformski paket
Prema procjenama, FBiH trenutačno nedostaje između 20.000 i 30.000 radnika u uslužnim djelatnostima, građevinarstvu i drugim deficitarnim sektorima.
”Ovaj zakon će omogućiti bolje upravljanje ovim izazovom i smanjenje jaza između ponude i potražnje radne snage” – objasnili su iz ovog ministarstva te dodali kako će zakon redefinirati ulogu službi za zapošljavanje, koje su do sada bile više administrativni servisi za isplatu socijalnih naknada nego što su se bavile svojim primarnim zadatkom, posredovanjem u zapošljavanju.
Sada će primarni fokus biti povezivanje radnika s poslodavcima, provođenje aktivnih mjera zapošljavanja i osiguravanje učinkovitijeg tržišta rada. Inače, prema riječima resornog ministra Adnana Delića, usvajanje ovog zakona dio je šireg reformskog paketa koji uključuje novi Zakon o radu i izmjene Zakona o zapošljavanju stranaca koje imaju za cilj unaprjeđenje poslovnog ambijenta i zaštitu radnika.
”Reforma tržišta rada je imperativ, a ovo je prvi korak k tome da osiguramo konkurentna i održiva radna mjesta, veće plaće i bolju socijalnu sigurnost za sve građane” – zaključio je Delić.
Vrisak.info