Prema podacima konzorcija Logistika BiH, tijekom 2024. godine zabilježeno je približno 300 zabrana ulaska za vozače u Europsku uniju.
Ukupni troškovi povezani s prekršajima iznosili su oko 220.000 eura. Konzorcij, koji djeluje na unapređenju suradnje među prijevozničkim kompanijama, ističe ove podatke kao dio svoje analize.
Uredba po kojoj vozači zapadnog Balkana mogu boraviti maksimalno 90 dana u 180 dana u EU ostaje na snazi, ovo je odgovor iz Bruxellesa koji je prije dva mjeseca stigao kao hladan tuš. Prijevoznici su ogorčeni jer im je poslovanje upitno i moraju razmišljati što dalje činiti. Od tada kazne se samo nižu i problemi gomilaju, prenosi Večernji list
Zbog kršenja pravila prema kojem vozači kamiona iz Bosne i Hercegovine smiju provesti do 90 dana unutar 180 dana u zemljama Europske unije, do sada im je izrečena zabrana ulaska u EU u ukupnom trajanju većem od 100 godina. Nikola Grbić, predsjednik Udruge prijevoznika za međunarodni i unutarnji prijevoz Republike Srpske, potvrdio je ove informacije za “Nezavisne” te dodao da su prijevoznicima izrečene i novčane kazne u ukupnom iznosu blizu 300.000 eura.
– Ako ste minutu prekoračili u odnosu na dopuštenih 90 dana u 180 dana, već ste sebi napravili problem – istaknuo je Grbić.
Pravilo, prema kojem vozači iz Bosne i Hercegovine mogu provesti do 90 dana unutar 180 dana u zemljama Europske unije, na snazi je već godinama, no problem je eskalirao tijekom 2024. godine.
Tada su uvedene pojačane kontrole vozača iz BiH na području EU-a, potaknute najavama uvođenja novih digitalnih alata za evidenciju ulazaka u zemlje članice EU-a.
Mirko Grbić je do prije godinu dana bio vozač kompanije u BiH. Kaže kako je taj posao napustio i preselio se u Sloveniju jer nije mogao prehraniti obitelj, radeći samo 90 dana.
– Imam troje djece, a na putu je i četvrto. To je jednostavno nemoguće za vozača – 90 dana raditi, a 90 sjediti doma. Od čega će živjeti ta tri mjeseca? To je izvan svake pameti. Borba je bila za zaradu i sa svakodnevnim radom, a kamoli sada – ispričao je ranije Grbić za Radio Slobodna Europa.
Navodi kako je ovaj 35-godišnji mladić danas je vozač u Sloveniji.
– Nije se to toliko gledalo, bili su svi fleksibilni, osim policije u Mađarskoj, ona je zbrajala dane i većina vozača je platila kaznu – ispričao je Grbić za RSE.
Mladić nije odgovorio na upit je li i on ikada platio kaznu.
– Tijekom svakog skeniranja putovnice imamo taj problem. Oni nama zbrajaju dane, tako da, tko god ima više dana, dobit će veliku kaznu i ne isplati se raditi više odavde – dodaje.
Radi se na rješavanju problema
Institucije Bosne i Hercegovine ističu da rade na rješavanju izazova s kojima se suočavaju bh. vozači kamiona, a jedno od predloženih rješenja uključuje skraćivanje vremena čekanja na graničnim prijelazima.
Ministarstvo prometa i veza BiH pripremilo je prednacrt odluke o osnivanju odbora za olakšavanje međunarodnog i međuentitetskog cestovnog prometa, u kojem su predložena određena rješenja kako bi se ublažili postojeći problemi.
Prema predloženom planu, u odbor za olakšavanje međunarodnog i međuentitetskog cestovnog prometa trebali bi biti imenovani predstavnici različitih institucija, uključujući Ministarstvo prometa i veza BiH, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Upravu za neizravne oporezivanje, Graničnu policiju BiH, entitetska ministarstva prometa, Gospodarsku komoru i druge relevantne organizacije.
Kako se navodi u obrazloženju dokumenta, prijevoznici u Bosni i Hercegovini suočavaju se s brojnim poslovnim izazovima. Među njima su odlazak vozača na rad u inozemstvo, administrativne prepreke poput dozvola, carinskih procedura, te poreznih i drugih izdvajanja državi.
– Domaći prijevoznici već dulje vrijeme upozoravaju na problematiku odlaska vozača u zemlje Europske unije uslijed sveukupnih radnih uvjeta koji se dodatno usložnjavaju dugim čekanjem na graničnim prijelazima i ograničenjima u pogledu dana boravka u Europskoj uniji u trajanju od najviše 90 dana u razdoblju od 180 dana. Ministarstvo je upoznato s informacijama o izricanju prekršajnih naloga i zabrane ulaska pojedinim vozačima teretnih vozila zbog prekoračenja vremena boravka u Europskoj uniji – naveli su iz Ministarstva prometa i veza BiH.
Naglašeno je da su institucije Bosne i Hercegovine o ovom problemu obavijestile Vijeće ministara BiH te da su od Europske unije zatražile izuzimanje vozača koji obavljaju međunarodni cestovni prijevoz putnika i robe od postojećih pravila.
– Zadaci odbora, čije je formiranje u planu, jesu predlagati mjere za olakšice u međunarodnom i međuentitetskom prometu – istaknuto je u nacrtu.
Vozači kamiona iz BiH na mukama, za 14 dana pet ih deportirano iz EU
Vrisak.info