Buduća njemačka vlada ima velike planove oko obnove infrastrukture i za to će joj biti potrebno mnogo građevinaca. No, u isto vrijeme ograničava useljavanje sa zapadnog Balkana.
Prve građevinske udruge se već bune, piše DW. Buduća demokršćansko-socijaldemokratska vlada planira u nadolazećim godinama uložiti 500 milijardi eura u obnovu dotrajale infrastrukture: pruge, ceste i mostove.
Istodobno se namjerava okomiti na drugi gorući problem, a to je nedostatak stanova u Njemačkoj. No, za te planove će, osim novca, trebati i mnogo radnika, kvalificiranih, ali i onih bez kvalifikacije.
Upravo u tom sektoru je pravilo o zapadnom Balkanu, uvedeno 2016., proteklih godina pokrivalo potrebe njemačkog tržišta rada jer za razliku od ostalih programa za useljavanje radne snage, pravilo o zapadnom Balkanu nije uvjetovalo kvalifikaciju, nego samo radni ugovor njemačkog poslodavca.
To je posebno građevinskoj oblasti dopuštalo zapošljavanje nekvalificiranih radnika koji su također deficitarni na njemačkom tržištu rada. Prošle godine je socijaldemokratsko-zeleno-liberalna vlada u jeku liberalizacije useljavanja podigla i godišnju kvotu u sklopu pravila o zapadnom Balkanu s 25 na 50 tisuća radnih dozvola godišnje.
No, u svom koalicijskom sporazumu buduća vlada je prošlog tjedna ponovno tu kvotu smanjila na 25.000. Sada se mnogi poslodavci pitaju koji je razlog tom smanjenju.
-Pravilo o zapadnom Balkanu pokazalo se kao isprobani instrument vrbovanja radne snage, i to bez pretjerane birokracije, što je inače rijetkost u migracijskom sektoru – rekao je za Stuttgarter Zeitung zamjenik direktora Njemačke industrijske i trgovinske komore Achim Dercks.
Zato odluka buduće vlade da opet prepolovi zapadnobalkansku kvotu, po njegovu mišljenju, ide u krivom smjeru. Sličnog mišljenja je i Tim-Oliver Müller, direktor Središnjeg saveza njemačke građevinske industrije. On je također za Stuttgarter Zeitung rekao kako smanjenje godišnje kvote posebice pogađa građevinsku oblast.
– Značajan dio stranih radnika na njemačkim gradilištima dolazi upravo iz neke od zemalja bivše Jugoslavije… Sadašnja odluka o smanjenju ovog kontingenta je iznenađujuća i štetna za oblast. I to posebice ako se uzmu u obzir planirani infrastrukturni projekti koji će povećati potražnju za radnom snagom – kaže Müller.
Smanjenje kontingenta neće pogoditi samo velike infrastrukturne projekte, nego i stanogradnju, smatra Axel Gedaschko, direktor Krovne udruge stanogradnje (GdW).
– Ako se dotok radnika sa zapadnog Balkana prepolovi, to bi moglo zaoštriti nestašicu radne snage na gradilištima – smatra Gedaschko. Negativni komentari dolaze i iz redova stručnjaka za tržište rada.
Vrisak.info