Potražnja za biciklima skočila je u jeku pandemije koronavirusa. To potvrđuje i podatak da je u prvih sedam mjeseci ove godine BiH uvezla bicikala u vrijednosti od 7,3 milijuna maraka, što je za 2,4 milijuna više u odnosu na isti period lani.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za sedam mjeseci prošle godine u BiH je uvezeno bicikala u vrijednosti od 4,9 milijuna maraka.
– Bicikli su zaista jedna od rijetkih vrsta robe čija je vrijednost uvoza znatno porasla – istakli su u UIO.
U UIO navode da je najviše bicikala uvezeno iz Srbije, u vrijednosti od 2,37 milijuna maraka, dok je na drugom mjestu Kina, iz koje su stigli bicikli u vrijednosti od 2,18 milijuna KM. Osim toga, na domaće tržište stigli su i dvokotači iz Bugarske i Njemačke.
Zamjenik direktora Agencije za sigurnost prometa RS Milija Radović kaže za “Glas Srpske” da je bilo za očekivati da će potražnja za biciklima eksplodirati, a time i uvoz tog prevoznog sredstva, s obzirom na to da od ožujka stanovnici moraju voditi računa o fizičkoj distanci i svim ostalim mjerama poduzetim radi sprečavanja širenja korone.
– U javnom gradskom prevozu građani su prinuđeni da u malom zatvorenom prostoru borave sa više ljudi, od kojih mnogi ne nose zaštitne maske. Za razliku od toga, biciklist je uvijek na distanci od ostalih sudionika u prometu, samim tim u dobroj mjeri siguran od COVIDA-19, zbog čega je u cijeloj Europi, pa tako i kod nas, bum kada je riječ o nabavci i korištenju bicikala – istakao je Radović i dodao da je u Kini pet puta porasla prodaja bicikala, dok je u europskim zemljama taj broj udvostručen. Radović kaže da su evidentne manje gužve u prometu u mjestima gdje su bicikli zamijenili automobile, a i zagađenje životne sredine je svedeno na minimum.
Da je potražnja za biciklima porasla u cijelom svijetu potvrđuju podaci najvećih proizvođača. Jedan od najvećih austrijskih proizvođača bicikala, kompanija KTM, umjesto 800, u jeku pandemije proizvodi 1.000, a uskoro planiraju da dnevnu proizvodnju povećaju na 1.200 bicikala.
Vrisak.info