Od 1. siječnja 2026. EU uvodi porez na proizvode koje uvozi na svoje tržište, a čija proizvodnja podrazumijeva emitiranje ugljičnog dioksida. Iako je obvezu uspostave sustava trgovanja emisijama CO2 BiH preuzela potpisivanjem ugovora o energetskoj zajednici, na tom planu je urađeno vrlo malo.
Za izvoznike u EU ovo znači dodatne troškove koji će posljedično i izvjesno smanjiti konkurentnost, poskupiti proizvode, a mnoge i potpuno ugasiti. Lukavac cement posljednjih 10 godina intenzivno radi na projektima energetske učinkovitosti. Iako ne mogu proizvoditi bez emitiranja CO2, dio koji dolazi iz alternativnih goriva smanjili su za 25%, prenosi BiznisInfo.ba.
– Mi smo ovdje u ekologiju uložili već 30-ak milijuna eura – u filtre, sustav samog monitoringa, u energetsku učinkovitost, tako da smo uistinu na razini dobrih europskih proizvođača po pitanju emisija CO2 – kaže Stjepan Kumrić, generalni direktor Lukavac cementa d. o. o. U Elektroprivredi BiH emisijama CO2 upravljaju kroz projekte izgradnje obnovljivih izvora energije – vjetroparkova i fotonaponskih elektrana.
– Oni ne proizvode energiju CO2 i postupno će zamjenjivati proizvodnju iz termoelektrana, koja u sebi sadrži emisiju CO2, i tako utjecati na smanjenje tog našeg ugljičnog otiska i ublažavanje ovih financijskih implikacija plaćanja pristojbi na CO2 – ističe Anes Kazagić, pomoćnik generalnog direktora EP-a BiH za razvoj. Pristojba na ugljik za Elektroprivredu će značiti dodatno opterećenje na poslovanje i troškove proizvodnje. Osim industrije cementa i električne energije, pogodit će još i proizvodnje željeza i čelika, umjetnih gnojiva, aluminija i vodika.
– Po nekim procjenama, do 2030. trebali bismo platiti milijardu i 300 milijuna KM, a po nekim manje pesimističnim procjenama 300 milijuna KM morat ćemo platiti da bismo izvozili u Europu – naglašava prof. Mirsad Đonlagić, stručnjak iz oblasti energetike. BiH u procesu energetske tranzicije kasni najmanje pet godina. Kompanije izvoznici većinom se oslanjaju na vlastite kapacitete u ovom procesu. Uvođenje pristojbe na ugljik moglo bi biti pogubno za mala i srednja poduzeća.
Pristojbu će EU morati plaćati jer u BiH nije uspostavljen sustav trgovanja emisijama, na što se država obvezala da će uraditi kako bi ostvarila domaći prihod za podršku prelasku na obnovljive izvore energije i smanjenju intenziteta ugljičnog dioksida u relevantnim sektorima.
Vrisak.info