Svi smo već duboko svjesni situacije oko epidemije koronavirusa. Iako je zdravstvena slika najvažnija, vrijeme je da mislimo i o gospodarskoj.
Ovih dana je aktualna priča oko mjera koje će pomoći gospodarstvenicima i koliko toliko ih izvući iz ove krize.
Mi ćemo se dotaknuti općinski, gradskih i županijskih statističkih podataka, ali i najavljenih mjera s ovih razina koje djeluju obećavajuće.
Prema procjenama gradskih i općinskih službi za gospodarstvo u ŽZH broj gospodarskih društava i registriranih fizičkih osoba kojima je zabranjen rad zbog novonastale situacije uzrokovane koronavirusom iznosi ukupno 772, a ukupan broj zaposlenih u spomenutim je 2.098. Ovu informaciju su nam potvrdili iz Ministarstva gospodarstva ŽZH.
Kontaktirali smo i županijsku Službu za zapošljavanje koja nam je proslijedila podatke o nezaposlenosti. Ove informacije se odnose na dane prije krize zbog koronavirusa, kao i na trenutnu situaciju.
Nezaposlenost u ŽZH na dane:
29.02.2020. godine – 10.684
31.03.2020. godine – 10.515
22.04.2020. godine – 10.858
U razdoblju od kraja drugog mjeseca pa do kraja trećeg vidljivo je kako je ukupna nezaposlenost padala. Međutim, od 31. ožujka ona ponovno raste tako da na dan 21. travnja ona iznosi 10 850 osoba. To je povećanje od 335 osoba prijavljenih na „biro“. Riječ je o brojci za Županiju Zapadnohercegovačku. U tablicama možete vidjeti podatke i za općine i gradove pojedinačno.
Međutim, iako je brojka nezaposlenih rasla, brojka zaposlenih je skoro pa na istoj razini. Minimalne su promjene u odnosu na razdoblje od kraja trećeg mjeseca.
Donosimo vam broj zaposlenih po gradovima i općinama u ŽZH. Podaci se odnose zaključno na 17. travanj i ovo su službeni podaci Porezne uprave FBiH:
Brojke koje se iznose odnose se na broj zaposlenika po mjestu prebivališta i broj zaposlenika po sjedištu poslodavca.
Županija Zapadnohercegovačka / 20.572 / 20.046
Grude / 3.598 / 3.903
Široki Brijeg / 7.926 / 7.610
Ljubuški / 5.235 / 4.809
Posušje / 3.813 / 3.724
U nastavku vam donosimo mjere koje će se poduzeti s razine Županije Zapadnohercegovčake i gradova i općina.
Vlada Županije Zapadnohercegovačke (ŽZH) usvojila je Prijedlog zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica izazvanih pandemijom koronavirusa.
Riječ je o zakonskom rješenju koje donosi paket mjera za pomoć gospodarstvu. Kada je riječ o uplati minimalne plaće, Zakonom je predviđeno da se ta mjera realizira putem javnog poziva sukladno kriterijima koje utvrdi Vlada, a sredstava će biti isplaćeno s pozicije “tekući prijenosi za gospodarstvo“.
Odluka o isplati minimalne plaće poslodavcima koji su zadržali radnike, a nije im omogućen rad odnosi se na travanj i svibanj 2020. godine, stoji u Prijedlogu zakona koji je usvojen i poslan u hitnu skupštinsku proceduru.
Prijedlog mjera usuglasili su i gradovi i općine u Županiji Zapadnohercegovačkoj. U prijedlogu su sudjelovali gradovi Široki Brijeg i Ljubuški i općine Posušje i Grude.
Predložene mjere imaju dvije faze.
Prva faza će se primjenjivati od 1. travnja i odnosi na sljedeće:
Mjere iz područja mjerodavnosti gradova i općina prema fizičkim i pravnim osobama kojima je OBUSTAVLJEN rad za vrijeme trajanje prirodne nesreće prouzročene pojavom koronavirusa, temeljem zapovijedi stožera civilne zaštite.
- Oslobađanje od plaćanja poreza na tvrtku za 2020. Godinu
- Oslobađanje od plaćanja komunalne naknade na poslovne prostore za idućih šest mjeseci počevši od 1. travnja
- Oslobađanje obveze plaćanja svih zakupnina prema gradovima i općinama za vrijeme trajanja prirodne nesreće
- Omogućavanje plaćanja svih obaveza prema gradovima i općinama nastalim do 1. 1. 2020. u mjesečnim obrocima bez kamata do kraja 2020. Godine
- Obustava svih ovršnih postupaka i postupaka prisilne naplate za vrijeme trajanja prirode nesreće (Bilo da su pokrenuti od strane gradova i općina ili javnih poduzeća i ustanova)
Druga faza primjenjivala bi se od 1. svibnja.
Osiguranje minimalne plaće u iznosu od 300,00 KM za poduzetnike obrtnike i zaposlenike kojima je obustavljen rad temeljem odluka stožera civilne zaštite. Mjera će se primjenjivati za vrijeme trajanja obustavljenog poslovanja, a najdulje dva mjeseca.
Vjerujemo kako će ove mjere potaknuti ponovni gospodarski rast i očuvati veliki broj radnih mjesta.
Vrisak.info