U Federaciji BiH izgrađeno je 138 kilometara autoceste. Dakle, na pola smo puta koridora Vc kroz Federaciju BiH, koji je ujedno i najduži s najzahtjevnijim terenom u BiH, kazao je nedavno direktor JP Autoceste FBiH Denis Lasić.
Radovi na ključnoj investiciji u Federaciji BiH – koridoru Vc napreduju predviđenom dinamikom, a trenutačno je aktivno sedam gradilišta na kojima se izvode radovi u ukupnoj dužini od 55 kilometara. Kako navode iz JP Autoceste FBiH, riječ je o dionicama Putnikovo Brdo – Medakovo, Medakovo – Ozimice, Poprikuše – Nemila, Nemila – Vranduk, Vranduk – Ponirak, Ponirak – Vraca te tunelu Kvanj – Buna, a u ovoj godini trebaju se otvoriti gradilišta na nekima od najkompleksnijih i najzahtjevnijih dijelova ovog velikog infrastrukturnog projekta.
Lasić ističe kako je sve spremno za potpisivanje ugovora o izgradnji važne poddionice u prometnom povezivanju Mostara i cijele Hercegovine s autocestom na koridoru Vc, odnosno poddionice Mostar jug – tunel Kvanj u dužini od 9,2 km.
Za tu poddionicu ispunjeni su i svi dodatni zahtjevi lokalnog stanovništva i udruga koji su tražili od EBRD-a, a vezano uz dodatna ispitivanja i procjene utjecaja odabrane trase na životnu sredinu i stanovništvo te je krajem listopada prošle godine javno prezentirana dodatna dokumentacija. Kada počnu radovi na ovoj poddionici, u Hercegovini će biti u izgradnji oko 30 kilometara autoceste, navodi Lasić.
Riječ je o poddionici tunel Kvanj – Buna, za čiju je gradnju već potpisan ugovor, te poddionicu Mostar sjever – Mostar jug, za koju će ugovor biti potpisan u drugom tromjesečju ove godine. Što se tiče sjevernog dijela koridora, Lasić kaže kako je strateški plan da do kraja 2026. godine bude završena autocesta od Sarajeva odnosno Bradine do krajnje točke na Savi, piše Večernji.
Na tom dijelu u izgradnji je 50 kilometara autoceste i za sada su svi rokovi usklađeni za kompletiranje i ovog prometnog pravca – objašnjava direktor JP Autoceste FBiH. Uz navedena, u ovoj bi se godini trebalo otvoriti i gradilište na jednom od najvećih i najzahtjevnijih objekata na autocesti koja prolazi kroz FBiH, a koji će po svom završetku simbolično spojiti Mostar i Sarajevo. Naime, u prvom dijelu godine trebala bi biti ugovorena gradnja tunela Prenj koji će skratiti vožnju od Mostara do Sarajeva za 30 minuta, a njegovo puštanje u promet trebalo bi označiti kraj radova na izgradnji koridora Vc kroz FBiH.
Tunel Prenj će po svom završetku biti dug 10,9 kilometara, dok je dužina cijele dionice 12 kilometara. Po završetku izgradnje ovaj tunel bit će deveti po dužini u Europi, odnosno 30. u svijetu. Procijenjena vrijednost ove dionice je oko 1,17 milijardi KM. Očekuje se potpisivanje ugovora za ne mnogo manje složenu dionicu Mostar sjever – Mostar jug, čija je vrijednost oko pola milijarde maraka.
Tunel Prenj i kompleksnost
U sljedećem razdoblju najviše će se intenzivirati izgradnja autoceste kroz Hercegovinu, što je jedan od prioriteta, a sve u cilju uvezivanja s Hrvatskom i europskom mrežom cesta. Natječaji za najkompleksnije dionice, kao što su tunel Prenj i Mostar sjever – Mostar jug, u završnoj su fazi.
Na dionici Mostar sjever – Mostar jug gradit će se dvije petlje autoceste Mostar sjever i Mostar jug te trasa u dužini od 15 kilometara između ovih dviju petlji i za izgradnju ceste s dva traka koja povezuje ove petlje s postojećom magistralnom cestom M-17. Dionica bi trebala imati pet tunela i deset vijadukta na svakom od dva kolnika, kazao je Lasić.
Uz navedene, u ovoj godini očekuje se i početak radova na izgradnji dionice Ozimica – Poprikuše u dužini od 12,8 kilometara. Riječ je o jedinoj dionici na dijelu autoceste između Zenice i Doboja na kojoj radovi još nisu počeli.
Vrisak.info