“Javno poduzeće Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne d.d. Mostar društveno je odgovorno poduzeće i ispunjava sve svoje obveze prema lokalnim zajednicama s ciljem njihova razvoja. Posebice je to vidljivo kontinuiranim izdvajanjem sredstava u općinske i županijske proračune koji se uplaćuju na ime naknada za korištenje hidroakumulacijskih objekata na čijem se području nalaze kao i drugih vodnih naknada (županijska vodna naknada i posebna vodoprivredna naknada).
Na temelju Zakona o izdavanju i usmjeravanju dijela prihoda poduzeća ostvarenog korištenjem hidroakumalacijskih objekata (Službene novine FBiH br.: 44/02 i 57/09) vrši se obračun hidroakumulacijske naknade. Županijska vodna naknada obračunava se na temelju Zakona o vodama HNŽ-a (Narodne novine br.: 06/13) na temelju Zakona o vodama ŽZH (Narodne novine br.: 12/15), dok se posebna vodoprivreda naknada obračunava na temelju članka 170. stav 2. Zakona o vodama (Službene novine FBiH 70/06), stav III Odluke o visini posebnih vodnih naknada (Službene novine FBiH 46/07) i stav III b) Pravilnika o načinu obračunavanja, postupku i rokovima za obračunavanje i kontroli izmirivanja obveza (Službene novine FBiH 92/07).
Zbog načina obračuna posebne vodoprivredne naknade poslovanje je Javnoga poduzeća „Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne“ d.d. Mostar ozbiljno oštećeno”, poručili su iz ovog poduzeća. Ova tema bila je i razlog sazivanja konferencije za medije koja je u četvrtak održana u Mostaru.
Na tematskoj konferenciji za medije javnosti su se obratili generalni direktor JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar mr.sc. Marinko Gilja, prof. dr.sc Brano Markić, koji je radio ekspertizu nalaza o obračunu naknade i rukovoditeljica Sektora korporativnih komunikacija ovog poduzeća Marija Buntić.
Marija Buntić otvorila je konferenciju. Pozdravila je predstavnike medija te je najavila generalnog direktora Marinka Gilju koji je istaknuo kako su izmjenama Zakona iz 2009. godine fiksne naknade podignute za 100%.
“Cijene energije nisu strogo definirane, mi smo mišljenja da bi referentna cijena trebala biti cijena prema krajnjim kupcima, dok su sudski vještaci iste cijene drugačije tumačili. Krenule su tužbe od općina, oni su te tužbe i dobili, a mi tvrdimo kako se cijena električne energije nije mijenjala. Mi ćemo kazneno prijaviti vještake, jer smatramo da smo u posljednjih 10-ak godina oštećeni za 60-ak milijuna KM, što je ogroman novac. Mi nijednu općinu nismo oštetili, plaćali smo sve iznose po pravosudnim presudama, a u tijeku je još nekoliko tužbi koje je Elektroprivreda HZ HB prvostupanjski izgubila”, istaknuo je Gilja te je potvrdio kako je i iznos prvostupanjskih presuda koje su izgubili također visok.
Na pitanje da li se s ovom temom skreće pozornost s pravih tema te vodi li ova priča poskupljenju električne energije Gilja je istaknuo kako cijena struje neće poskupjeti za sve korisnike do 10 kilovolti, što je već i poručio, niti je poskupjela ni pfeninga od 2015. godine, dok će veći korisnici, kojih ima između 220 i 230 dobiti blago povećanje, što im je svakako povoljnije nego da budu prepušteni otvorenom tržištu na kojem cijene rastu.
Prof. dr. sc. Brano Markić istaknuo je kako Ekspertiza je koju je radio imala nekoliko faza i ona preslikava tekst zakona u matematičke funkcije. Načela iste, poručio je, su zakonitost, objektivnost i nepristranost. Zakoni iz 2002. i 2009. su stimulativni za korisnike naknada. Prof. Markić je matematički izračunao koliko su obveze Elektroprivrede HZ HB za svaku od hidrocentrala od 2010. do 2021. godine.
Na pitanje portala Vrisak.info „U čemu se sastoje pogreške u obračunu nakndada? Ima li točnih obračuna naknada prema JP EP HZ HB?“ prof. Markić istaknuo je kako smo s pitanjem pogodili u srž.
Markić je istaknuo kako ima točnih dijelova u obračunima, ali najveći dio nije točan. “Upravo analiza koju sam vidio je površinska analiza zbog toga što ne struktirira dobro podatke o cijenama. Cijene, ako se uzmu dva članka Zakona, formiraju jednu unimodalnu trenutačnu vremensku seriju koja bi za razdoblje od 2007. do 2021. imala najmanje 29 trenutaka na toj vremenskoj seriji su podaci o cijenama.”
Naglasio je kako je zakon veoma precizan i onaj tko ga je pisao poznaje tematiku i određen je koeficijent za postotno usklađivanje. Objašnjavajući metodu izračuna profesor Markić istaknuo je kako se dobivena prva diferencija se podijeli s cijenom u prethodnom razdoblju i prema tome se određuje cijena končane količine električne energije.
Komentirajući pogreške, naglasio je kako je prva pogreška u tome što se netočno organiziraju podaci o cijenama i ako su oni netočni čitav izračun je netočan. Računovodstvena pogreška je u tome, da primjerice događaj iz 2010. bilježite u završenom izvješću iz 2015. godine. Ovakvim greškama narušavaju se međunarodni računovodstveni standardni, između ostalog je istaknuo profesor Markić.
Vrisak.info